Translate

26 stycznia 2019

Muzeum Miesiąca – Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Piękny gmach, którego jesienne i nocne zdjęcia są popularne nie tylko w Polsce. To zaledwie zachęta, by wejść i podziwiać ciekawe i bogate zbiory wrocławskiego muzeum. Najważniejsza placówka tego typu w południowo-zachodniej Polsce to niewątpliwie miejsce warte odwiedzin. Piękne Madonny i ołtarze tworzone pod wpływem dzieł słynnego Wita Stwosza, barokowe malarstwo śląskiego Rembrandta – Michaela Willmanna, takie nazwiska, jak: Pieter Brueghel, Lucas Cranach. Na wystawach zobaczymy też dzieła Aleksandra Gierymskiego, Artura Grottgera, Jacka Malczewskiego, Jana Matejki czy Wyspiańskiego.



Mój przegląd z wspaniałego dolnośląskiego muzeum.



Muzeum Miesiąca to nowy cykl na blogu. Zaczynam od świetnego przykładu. To Muzeum Narodowe we Wrocławiu.


dziedziniec gmachu muzeum 



muzeum latem 

Ma ono długą historię sięgającą czasów niemieckich. W stolicy Dolnego Śląska już w 1815 roku utworzone było Królewskie Muzeum Sztuki i Starożytności (Königliches Museum für Kunst und Altertümer). Jeszcze w XIX wieku powstało również Śląskie Muzeum Sztuk Pięknych (Schlesisches Museum der Bildenden Künste) i Śląskie Muzeum Rzemiosła Artystycznego i Starożytności (Schlesisches Museum für Kunstgewerbe und Altertümer). Niestety II wojna światowa przyniosła kres działalności tych placówek. Zarówno ich zbiory, jak i siedziby nie miały częstokroć szczęścia.




elewacja gmachu i dziedziniec 


Kiedy Wrocław znalazł się w granicach Polski po wojnie powołano 1 stycznia 1947 roku nowe muzeum. W związku z tym, że miasto było poważnie zniszczone podczas działań wojennych (w tym siedziby wspominanych wyżej muzeów), polska placówka została ulokowana w gmachu dawnej Rejencji Śląskiej nad Odrą obok Mostu Pokoju. Jest to piękny i monumentalny budynek wzniesiony w stylu neorenesansu niderlandzkiego w latach 1883–1886 według projektu Karla Friedricha Endella.




muzeum jesienią 


Właśnie bryła muzeum jest jednym z symboli miasta, popularnym i fotogenicznym miejscem (sprzyja temu romantyczna okolica: bulwar nad rzeką, zatoka gondoli czy park). Jesienią winobluszcz oplatający mury gmachu zabawia się na rozmaite odcienie. Zdjęcia z tego wspaniałego zjawiska są niezwykle popularne nawet poza granicami Polski. Także nocne refleksy gmachu w wodach rzeki.


nocny widok na muzeum nad Odrą


Otoczenie placówki to również ciekawa mała architektura. Wejście do muzeum ozdabiają posągi słynnych artystów: Michała Anioła i Alberta Dürera. Ciekawa jest też "Alegoria rybołówstwa" z 1883 roku.





posągi przed muzeum 

Warto jednak zachwycić się też tym, co muzeum oferuje w swoich salach wystawienniczych.

Jedną z ciekawych ekspozycji jest „Śląska rzeźba kamienna XII–XVI wieku”. Znajdziemy na niej m.in. nagrobki książąt śląskich, figury ołtarzowe, rzeźby i reliefy.



zbiory muzeum 


Niezwykle bogata jest wystawa „Sztuka śląska XIV–XIX wieku”. Tam muzeum pokazuje prawdziwe skarby. To obiekty zebrane z licznych śląskich kościołów i nie tylko. Piękne Madonny, obrazy, ołtarze. Perłą tej kolekcji są dzieła Willmanna.


Święta Anna Samotrzecia ze Strzegomia 



zbiory muzeum

Nie mniej zaskakują zbiory na ekspozycji „Sztuka europejska XV–XX wieku”. Tam zobaczymy wspaniałe przykłady malarstwa od renesansu po początki sztuki współczesnej.


Lucas Cranach starszy "Ewa"

Cenne eksponaty tworzą też wystawę „Sztuka polska XVII–XIX wieku”. Główny trzon kolekcji pochodzi ze zbiorów muzealnych Lwowa. 


Wyspiański 


Matejko 

Oprócz śląskich i polskich oraz europejskich dzieł w Muzeum Narodowym we Wrocławiu znajdziemy też ciekawe orientalne i egzotyczne dzieła sztuki.



zbiory muzeum 


Warto wspomnieć, że muzeum ma swoje oddziały. To w samym Wrocławiu Panorama Racławicka oraz Muzeum Etnograficzne.


Panorama Racławicka 

Z kolei Muzeum Piastów Śląskich na zamku w Brzegu (województwo opolskie) prezentuje bogatą wystawę stałą „Sztuka śląska XV-XVIII w. ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu” - również godną uwagi.






zbiory MN we Wrocławiu na zamku w Brzegu 


Galerie z wizyt w muzeum można zobaczyć, klikając na tag Muzeum Narodowe (w chmurze tagów "Silva Rerum"). Zapraszam.


skarb średzki na wystawie w MN we Wrocławiu 


zbiory muzeum 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz