popiersie Goethego - skały Adrspachu
"Faust" to jeden z najsłynniejszych dramatów nowożytnych. Uznawany za dzieło romantyczne, choć sam autory odżegnywał się od tego nurtu. Po materię „Fausta” Goethego sięgało wielu twórców. Powstawały obrazy inspirowane tym dziełem, ale i muzyczne adaptacje: pieśni, symfonie, uwertury i opery. Jedną z nich napisał książę Radziwiłł. Dzieło było wystawione w 1808 roku z sukcesem jeszcze za życia Goethego.
pomnik Goethego przed wejściem do Semperoper w Dreźnie
OPERA FAUST W MUZEUM W NIEBOROWIE
(YouTube/Muzeum w Nieborowie i Arkadii)
Premierę sceniczną, jako dzieło teatru dramatycznego, „Faust” miał w 1829 roku. Odbyła się ona w Brunszwiku. Jeszcze tego samego roku w Weimarze, gdzie rezydował sędziwy geniusz, z okazji jego urodzin również wystawiono dzieło, opierając się na inscenizacji z Brunszwiku.
afisz inscenizacji z prapremiery
scena z Fausta - obraz z 1829 roku
z okazji 80. urodzin Goethego również w Lipsku 28 sierpnia 1829 roku odbyła się premiera "Fausta". W roli Małgorzaty wystąpiła wówczas Rosalie Wagner, starsza siostra Ryszarda Wagnera, jedna z najwybitniejszych aktorek niemieckich tamtych czasów. Właśnie pod wrażeniem tej inscenizacji młody Ryszard Wagner napisał uwerturę "Faust". Rolę wysoko ocenił też H.Laube, ważny krytyk, pisarz związany z Dolnym Śląskiem (foto: portret Rosalie Wagner, wolne media).
W tym czasie Goethe pracował nad II częścią dzieła. Ukończył ją tuż przed śmiercią, a zgodnie z jego wolą, zostało ono opublikowane jako pośmiertne.
Piwnica Auerbacha w Lipsku
Co ciekawe autor wpadł na pomysł pisania Fausta w Lipsku, podczas studiów. Stąd obecność sceny w słynnej Piwnicy Auerbacha. Dziś stoją tam posągi Fausta i Mefistofelesa, głównych bohaterów I części tragedii, oraz studentów – bywalców piwnicy (karczmy).
Jessye Norman; "Gretchen am Spinnrade"; Franz Schubert
(YouTube)
Co ciekawe w I części tragedii jednym z bohaterów jest też Wagner. W Lipsku za życia Goethego urodził się słynny kompozytor o tym nazwisku, zupełnie niedaleko piwnicy i uniwersytetu. Wagner w młodości napisał muzykę inspirowaną dziełem Goethego. Jak wspomniałem wyżej, jego starsza siostra Rosalie (ur. 4 marca 1803 r. w Lipsku) zagrała rolę Małgorzaty (Gretchen) w lipskim spektaklu "Fausta" na 80. urodziny Goethego.
tablica pamiątkowa w miejscu urodzin Wagnera w Lipsku
Eine Faust Ouvertüre - Richard Wagner (1855 version)
(YouTube/ Tanya Mosejkina)
Warto w roku 190. rocznicy premiery Fausta oraz 270. rocznicy jego urodzin prześledzić ciekawe wątki twórczości oraz podróży pisarza i naukowca.
Goethe (po prawej) - Lądek-Zdrój
Goethe (po lewej) - Szczeliniec Wielki
Goethe - Adršpach
Teplicke Skaly
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz