Translate

2 stycznia 2019

Co nas czeka w 2019 roku? (gdzie i z czyjej przyczyny poczujemy ducha historii)

Nie będzie to horoskop, a plan rozmaitych rocznic. A tych w bieżącym roku również będzie wiele i to ciekawych. Ze szczególnym uwzględnieniem Dolnego Śląska i okolic(oraz odwiedzonych i opisanych na blogu przeze mnie miejsc). 


Przegląd wybranych rocznic. Słynne postaci i związane z nimi lokalizacje.


Co ważne Sejm ogłosił ten rok Rokiem Moniuszki w 200. rocznicę urodzin (5 maja 1819). Kompozytor ma związek z dolnośląskim uzdrowiskiem. W Kudowie odbywa się festiwal poświęcony jego twórczości. Więcej o Moniuszce i jego związkach z Dolnym Śląskiem TUTAJ. 



Moniuszko w Kudowie 


*****

Inne rocznice
(wybór - większości związane z wcześniejszymi postami, galeriami i innymi kontekstami z odwiedzonych miejsc, zabytków i ciekawostek):


15 lat Polski w UE - 1 maja 2004 roku Polska stała się pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej wraz z 9 innymi krajami Europy.


"Porwanie Europy" w Jeleniej Górze, pomnik powstał z okazji 10-lecia przystąpienia do UE

15 lat diecezji świdnickiej - została ustanowiona 25 marca 2004 przez papieża Jana Pawła II. Więcej TUTAJ


Bazylika Mniejsza – Sanktuarium NMP Królowej Rodzin w Wambierzycach - sanktuarium diecezjalne (jedno z dwóch tego typu w diecezji świdnickiej)


20. rocznica odnalezienia barokowej kopii Całunu Turyńskiego w klasztorze w Broumovie. To unikatowa świetnie zachowana historyczna kopia świętej tkaniny.


całun w Broumovie, w barokowym klasztorze tuż przy granicy z Polską 

30. rocznica pierwszych po II wojnie światowej częściowo wolnych polskich wyborów do Sejmu i całkowicie wolnych do Senatu, zakończonych miażdżącym zwycięstwem obozu „Solidarności” (4 czerwca).


tablica upamiętniająca "Solidarność" na górze Borówkowa w Górach Złotych 

30. rocznica - Protesty na placu Tian’anmen (maskara w Pekinie - 4 czerwca 1989).


Pomnik ku czci Chińczyków z Tian’anmen - Wrocław 

30. rocznica (9/10 listopada 1989) upadku Muru Berlińskiego.


Wall Museum East Side Gallery


30 lat temu powstał (16 listopada 1989 roku) Park Krajobrazowy Doliny Bobru na Dolnym Śląsku.


Dolina Bobru w okolicach Jeziora Modrego 


40 lat temu (7 października 1979) w Berlinie sfotografowany został jeden z najsłynniejszych pocałunków XX wieku... była to publiczna wymiana "czułości" pomiędzy przywódcami komunistycznych krajów. Pocałunek Leonida Breżniewa (ZSRR) i Ericha Honeckera (NRD) podczas obchodów 30-lecia powstania Niemieckiej Republiki Demokratycznej w Berlinie Wschodnim stał się symbolem i zyskał szybko popkulturowy wydźwięk. Fotografia autorstwa Régisa Bossu była powielana i przerabiana. W 1990 roku artysta Dmitri Vladimirovich Vrubel na ścianie Muru Berlińskiego stworzył słynne malowidło nawiązujące do głośnego wydarzenia z końca lat 70. XX wieku.

Mur Berliński, malowidło pod tytułem: 
My God, Help Me to Survive This Deadly Love 
Господи! Помоги мне выжить среди этой смертной любви
Mein Gott, hilf mir, diese tödliche Liebe zu überleben


50. rocznica (20 lipca 1969 roku) lądowania człowieka na Księżycu.


Księżyc w pełni, 2016 


60 lat Karkonoskiego Parku Narodowego - ochrona Karkonoszy



tablica informacyjna w paku
65. rocznica śmierci Johannesa Maximiliana Avenariusa, śląskiego twórcy znanego szczególnie z barwnych malowideł w domu Hauptmanna, nazywanych Rajską Halą. Więcej TUTAJ. 


tablica w Gryfowie Śląskim 

70. rocznica (8 września 1949) śmierci Richarda Straussa. Niemiecki kompozytor był m.in. autorem muzyki do pieśni śląskiego poety Josepha von Eichendorffa, związanego z Nysą i Wrocławiem. (więcej w linku)


sudecki zachód słońca - idealnie pasuje do "Im Abendrot" pieśni Straussa-Eichendorffa

70 lat temu na listę zabytków wpisana została wieża książęca w Siedlęcinie. Zabytek z ciekawymi polichromiami z Sir Lancelotem. Gotycki dwór obronny ma siedem wieków. Więcej na ten temat w linku. 


freski z Siedlęcina 

85. rocznica śmierci (4 lipca 1934) noblistki Marii Skłodowskiej Curie oraz 140. rocznica urodzin (14 marca 1879) noblisty Alberta Einsteinanaukowcy ci byli członkami Niemieckiej Akademii Przyrodników Leopoldina, w której zrzeszeni byli też przyrodnicy z Sudetów. W tym samym roku, co wspomniani nobliści, członkiem Leopoldiny został lekarz z Kamiennej Góry. (więcej w linku)



woda z radonem nazwana imieniem polskiej noblistki 
(Zdrój Wojciech w uzdrowisku Lądek-Zdrój) 

90. rocznica wrocławskiej Wystawy Mieszkaniowej WUWA - Wohnungs- und Werkraumausstellung. To jedno z sześciu wzorcowych osiedli Werkbundu zrealizowanych w Europie przed II wojną światową.



z wyjątkowego wrocławskiego osiedla 

90 lat od przyznania Mannowi nagrody Nobla w dziedzinie literatury. To również 80. rocznica wydania jego książki „Lotta w Weimarze”, w której pojawia się postać wzorowana na Dolnoślązaku.


100 lat polskiego pieniądza
W 1919 roku uchwalona została ustawa, która w odrodzonej Polsce wprowadzała złotówkę jako jednostkę monetarną. Ostatecznie istniejący po dziś środek płatniczy wyparł markę dopiero po reformie w 1924 roku. Więcej TUTAJ. 


banknot złotowy z 1919 roku, wystawa w Kłodzku 


100 lat temu, 2 kwietnia 1919 roku w Krakowie założono Towarzystwo Matematyczne, które rok później przekształcone zostało w Polskie Towarzystwo Matematyczne mające zasięg ogólnokrajowy. Wśród założycieli tej organizacji znajdowali się m.in. Stefan Banach i Otton Nikodym. Na zdjęciu ławeczka z Karkowa (Planty) upamiętniająca tych naukowców. PTM przyznaje Nagrodę Główną PTM im. Stefana Banacha. Ławka powstała w 2016 roku z okazji 100-lecia spotkania matematyków i ich dyskusji.


ławka Banacha i Nikodyma w Krakowie

100. rocznica urodzin Henryka Tomaszewskiego (ur. 20 listopada 1919 w Poznaniu, zm. 23 września 2001 w Kowarach) - wrocławskiego tancerza, reżysera i założyciela Wrocławskiego Teatru Pantomimy.

popiersie Tomaszewskiego w Muzeum Miejskim we wrocławskim ratuszu 


100 lat temu utworzony został rezerwat przyrodniczy na torfowisku w Zieleńcu koło Duszników.


ścieżka przyrodnicza na torfowisku w Zieleńcu 


110 lat temu zmarła (8 kwietnia) wybitna polska aktorka dramatyczna, ceniona za role szekspirowskie, Helena Modrzejewska. Patronka teatru w Legnicy.


sala poświęcona aktorce w holu teatru w Legnicy (Stary Ratusz)

135. rocznica śmierci (12 maja 1884) i 195. rocznica urodzin (2 marca 1824) Bedřicha Smetany, czeskiego kompozytora. Jego muzykę można znaleźć na blogu. Pomnik na jego cześć stoi w Nowym Mieście nad Metują (w tym mieście jako piwowar pracował jego ojciec František Smetana, sam kompozytor również bywał w miejscowości).



pomnik Smetany 


140 lat temu (marzec 1879) Uniwersytet Wrocławski nadał honorowy doktorat romantycznemu kompozytorowi Johannesowi Brahmsowi. Muzyk odwdzięczył się napisaniem Uwertury Akademickiej. (więcej w linku)


tablica pamiątkowa przy Oratorium Marianum 



pamiątkowy medal z podobizną Brahmsa, zbiory Muzeum Miejskiego we wrocławskim ratuszu 


150 lat temu urodził (15 stycznia 1869) się Stanisław Wyspiański, artysta wszechstronny – dramatopisarz, poeta, reżyser i plastyk.


dzieło Wyspiańskiego w Muzeum Narodowym we Wrocławiu 


tablica pamiątkowa w Krakowie 


witraż projektu Wyspiańskiego w kościele franciszkańskim w Krakowie 


tablica przypominająca o odwiedzinach Wyspiańskiego w Legnicy (kościół Mariacki związany z Henrykiem II Pobożnym. O tym księciu artysta pisał oraz zaprojektował witraż z jego wizerunkiem) 


150 lat temu zmarł (22 listopada 1869) pochodzący z Wrocławia Carl Ferdinand Langhans, syn twórcy Bramy Brandenburskiej. Sam również był architektem, jego dzieła to m.in. Opera Wrocławska i Synagoga pod Białym Bocianem


gmach Opery Wrocławskiej 

150 lat temu (29 grudnia 1869) kolej dotarła do Kamiennej Góry i Lubawki 


kamiennogórski dworzec kolejowy 

150 lat temu (3 września) zmarł Friedrich Wilhelm Konstantin Hermann Thassilo von Hohenzollern-Hechingen, fundator pałacu w Lwówku Ślaskim, gdzie za jego panowania działała legendarna kapela książęca (Löwenberger Kapelle), z którą grywali najwybitniejsi muzycy i kompozytorzy połowy XIX wieku (m.in. Liszt, Wagner - w 1863, znał już wcześniej, z czasów pobytu w Zurychu kierownika tej orkiestry, Maksa Seifriza; a także Berlioz). Lwówek znany był jako Śląski Weimar.


dawny pałac Hohenzollernów – dziś budynek Urzędu Gminy i Miasta Lwówek Śląski


150. rocznica urodzin Emmy Goldman „najniebezpieczniejszej kobiety USA” początku ubiegłego wieku – bo tak nazywano waleczną feministkę i anarchistkę. Urodziła się w Kownie, mieście, w którym równo pół wieku wcześniej pracował wieszcz Adam Mickiewicz. W swoich pismach autorka poruszyła m.in. sprawę buntu tkaczy z Gór Sowich oraz dzieła Hauptmanna, który opisał wydarzenie w dramacie "Die Weber" (De Waber). Na ten temat TUTAJ.

150 lat temu urodził się Hermann Henkel (1869), działacz turystyczny z okolic Gór Sowich. Upamiętnia go tablica Niedźwiedziej Skale (Bärenstein), niedaleko Koziej Równi.


upamiętnienie Henkela, oryginalne z 1921 roku, nowa wersja z 2004 roku 


160. rocznica śmierci Krasickiego. 19 maja 1838 roku Zygmunt Krasicki, wówczas 26-letni, poeta i wieszcz, odwiedził Szczawno-Zdrój.  



tablica w Szczawnie 

160 lat temu urodził (15 grudnia 1859) się Ludwik Łazarz Zamenhof, twórca esperanto, kuracjusz w Szczawnie-Zdroju. (więcej w linku)


tablica pamiątkowa w parku Szwedzkim w Szczawnie-Zdroju 

160 lat temu dr Hermann Brehmer otrzymał patent na leczenie klimatem i dietą w Sokołowsku. Uznaje się to za początek kuracji sanatoryjnej gruźlicy w Europie. Brehmer zmarł 130 lat temu (28 grudnia 1889), zaś 170 lat temu (11 listopada 1849) na świat przyszedł dr Alfred Sokołowski, asystent Brehmera, od jego nazwiska miejscowość ma obecna nazwę.


sanatorium Brehmera w Sokołowsku 

170. rocznica wybuchu powstania w Dreźnie - związki z artystami oraz ciekawą muzyką. Więcej TUTAJ. 


Drezno 

170. rocznica śmierci (3 kwietnia) i 210. rocznica urodzin (4 września) poety i dramaturga, Juliusza Słowackiego, jednego z Wieszczy.



Pomnik Juliusza Słowackiego we Wrocławiu w Parku Juliusza Słowackiego (według projektu Wacława Szymanowskiego z 1909 roku). Słowacki we Wrocławiu był osobiście w 1831 oraz 1848 roku 


170 lat temu (17 października 1849) zmarł Fryderyk Chopin, najbardziej znany w świecie polski kompozytor, jedna z czołowych postaci europejskiego romantyzmu. Był również gościem dolnośląskich miast. (więcej w linku) 


popiersie Chopina w Oleśnicy 


Dworek Chopina - Duszniki-Zdrój 

175 lat (18 października) kolei w Legnicy - 1844: otwarcie stacji kolejowe Liegnitz. Dziś Legnica jest też siedzibą spółki samorządowej Koleje Dolnośląskie.


zdjęcie ilustracyjne z nawadniania zabytkowej lokomotywy 

190. rocznica powstania firmy organmistrzowskiej Carla Friedricha Ferdinanda Buckowa, która budowała instrumenty od Kotliny Jeleniogórskiej po stolice Czech i Austrii. 

195 lat temu (17 lipca 1824 roku) w Głuszycy urodził się Martin Websky, mineralog wielkiej sławy, uznany kolekcjoner i badacz. Minerały z jego zbiorów można podziwiać w Muzeum Minerałów Uniwersytetu Wrocławskiego. Websky był związany z Miedzianką, Wałbrzychem i Złotym Stokiem (ośrodki górnicze). Był członkiem elitarnej Akademii Leopoldiny (niemieckie zrzeszenie przyrodników o międzynarodowym charakterze). Na temat Websky'ego TUTAJ.


minerał z kolekcji Webskyego, muzeum we Wrocławiu


200 lat temu (2 maja 1819) urodził się Gustav Becker, zegarmistrz, Dolnoślązak, założyciel słynnej fabryki zegarków w Świebodzicach. Więcej TUTAJ




zbiory Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku 


200. rocznica (4 marca 1819) urodzin Narcyzy Żmichowskiej, pisarki i feministki. Była ona kuracjuszką w Szczawnie-Zdroju. W 2018 roku z okazji 100-lecia praw wyborczych kobiet odsłonięta została tablica pamiątkowa na jej cześć.


Hala Spacerowa w Szczawnie-Zdroju 


tablica na ścianie Hali Spacerowej 


tablica na ścianie Zakładu Przyrodoleczniczego 


205. rocznica urodzin Bakunina (30 maja), słynnego rewolucjonisty, który znał się z Wagnerem w Dreźnie, a ze Słowackim we Wrocławiu. Na ten temat TUTAJ.

210. rocznica urodzin (3 lutego) Feliksa Mendelssohna Bartholdyego – dał nam Marsz Weselny, ożywił Pasję Bacha... wsparł dolnośląskich powodzian, gościł w Dusznikach przed Chopinem. Więcej na ten temat w linku. 


210 lat temu (12 lutego 1809 roku w Shrewsbury) urodził się Charles Darwin (z tej okazji mamy Darwin Day). Przypominam, że ten naukowiec był członkiem słynnej organizacji naukowej Nationale Akademie der Wissenschaften Leopoldina. Jej członkami byli też naukowcy z Sudeckiej części Śląska, m.in z Mieroszowa, Kamiennej Góry czy Głuszycy. W moim tekście wspominam kilku z nich. 185 lat po mieroszowianinie, Melchiorze Friebe, członkiem Leopoldiny został właśnie Charles Darwin, odkrywca teorii ewolucji (więcej na ten temat w linku).


karta tytułowa periodyku Leopoldiny 

215 lat temu (luty) zmarł Immanuel Kant, jeden z najbardziej wpływowych filozofów. Swoje naczelne dzieło, Kritik der reinen Vernunft, dedykował... Dolnoślązakowi! Karl Abraham von Zedlitz był ministrem, reformatorem edukacji. Wymyślił maturę, która została wprowadzona 230 lat temu. Jego biografia jest związana z takimi miejscami, jak: gmina Czarny Bór (miejsce urodzin), gmina Walim (miejsce pochówku), Legnica (praca w Akademii Rycerskiej) - więcej na ten temat w tekście (link).


karta tytułowa dzieła, które Kant dedykował ministrowi z Czarnego Boru 

230. rocznica Rewolucji francuskiej (1789–1799) - czas głębokich zmian polityczno-społecznych i obalenia monarchii we Francji. Marie Joseph de La Fayette był jednym z jej głównych przywódców wywodzących się z kręgów arystokracji. Na uchodźstwie był więziony w Austrii i Prusach (Nysa).


tablica pamiątkowa - Bastion św. Jadwigi (Bastei der Hl.Hedwig)  w Nysie 


235. lat temu (30 kwietnia) w Jaworze urodził się August Zemplin, lekarz, uważany za twórcę sukcesu uzdrowiska w Szczawnie-Zdroju. Więcej TUTAJ



250. rocznica urodzin (14 września 1769) i 160. rocznica śmierci (6 maja 1859) prof. Alexandra von Humboldta - czołowego przyrodnika I połowy XIX wieku. Przyjaciela dra Brehmera z Sokołowska, twórcy pionierskiego sanatorium dla gruźlików. Więcej TUTAJ. 


Uniwersytet Humboldta w Berlinie 


popiersie Humboldta w parku miejskim w Goerlitz (naukowiec był twórcą pojęcia "pomnika przyrody")


ruiny pozostałe po tzw. pawilonie Humboldta w Sokołowsku, gdzie naukowiec miał odwiedzić Brehmera 


250 lat temu ( 15 sierpnia 1769) urodził się Napoleon, przywódca wojskowy, cesarz Francuzów.


Napoleon - witraż (zbiory Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze) 



Napoleon-Haus w Goerlitz



obelisk na pamiątkę defilady wojsk kampanii antynapoleońskiej w Antonówce pod Kamienną Górą 


Czarcia Maczuga w Gorzeszowie z pamiątkowy napisem z okazji 100-lecia Bitwy Narodów pod Lipskiem, najcięższej porażki Napoleona 


260. rocznica (10 listopada 1759) urodzin Schillera. Poeta, przyjaciel Goethego napisał słynną Odę do Radości. Jej tekst wykorzystał Beethoven w finałowej kantacie swojej IX Symfonii, obecnie hymnie UE (rok 2019 to również 15-lecie Polski w Unii). Również na Dolnym Śląsku znajdowało się wiele miejsc upamiętniających liryka i filozofa. Na przykład dawna Harcówka w parku w Wałbrzychu nazywała się oryginalnie Schillerbaude. 




Pomnik Schillera w Parku Szczytnickim we Wrocławiu 


posągi Goethego (po lewej) i Schillera (po prawej) przy wejściu do Opery Sempera w Dreźnie. Gmach wzniósł słynny architekt saksoński, syn kamiennogórskiego kupca z Dolnego Śląska 


wałbrzyska Harcówka, czyli przed wojną Schillerbaude


igloo w miejscu nieistniejącego schroniska-karczmy Schillerbaude na Przełęczy Kowarskiej 



popiersie Schillera w domu Hauptmanna w Jagniątkowie 


270. rocznica (28 sierpnia 1749) urodzin Goethego. Słynny niemiecki poeta, uważany za wszechstronnego geniusza (był też naukowcem i myślicielem), był również znanym turystą. Słynna jest jego podróż po Śląsku i okolicach. W 2019 roku przypada też 190. rocznica premiery scenicznej największego dzieła Goethego - Fausta (cz. I), wykonana jeszcze za życia twórcy, w roku jego 80. urodzin (19 stycznia 1829).


popiersie Goethego w Adrspachu 



Tablica pamiątkowa na Szczelińcu-Wielkim, gdzie poeta spędził swoje urodziny 


Tablica pamiątkowa w Lądku-Zdroju 


pomnik w piwnicy Auerbacha w Lipsku, gdzie Goethe podczas studiów zainspirował się historią Fausta 


300 lat temu ukazała się powieść, która odmieniła literaturę. „Przypadki Robinsona Crusoe” wydane zostały 25 kwietnia 1719 roku. Dzieło Daniela Defoe uznaje się za pierwszą angielską powieść oraz za początki literatury podróżniczej. Co ciekawe już cztery lata po premierze oryginału na rynku wydawniczym pojawiła się śląska wariacja (imitacja) na temat przygód Robinsona! Region został też wspomniany w innym dziele Defoe. Więcej TUTAJ. 

310 lat temu rozpoczęła się budowa Kościołów Łaski na Śląsku. Na blogu znajdują się relacje z dwóch z nich: w Kamiennej Górze i Jeleniej Górze. O historii tych świątyń TUTAJ. 


cesarska laska łaski dla ewangelików z Kamiennej Góry, zbiory Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze 


300 lat temu (sierpień/wrzesień 1719) - Skandal na drezdeńskim dworze spowodowany wystąpieniem śląskiego poety Johanna Christiana Günthera. Nieudane starania o otrzymanie dworskiej posady doprowadziły do załamania utalentowanego twórcy ze Strzegomia. Młody poeta zmarł kilka lat później. (więcej w linku)


popiersie poety w Strzegomiu 


widok na Drezno 




335 lat temu urodził się (24 lutego) Matyáš Bernard Braun, rzeźbiarz barokowy, autor licznych ciekawych posągów w wielu miastach.


karły na zamku w Nowym Mieście nad Metują, autorstwa Matyáša Bernarda Brauna


alegorie cnót autorstwa Matyáša Bernarda Brauna w Kuksie 

350 lat temu (19 marca 1669) powstało Bractwo św. Józefa w Krzeszowie – siedzibą organizacji był kościół bracki pod wezwaniem opiekuna świętej rodziny. Do dziś świątynia ozdobiona freskami Willmanna uchodzi za śląską Sykstynę. (więcej w linku) 


kościół św. Józefa 



zaślubiny... i śmierć św. Józefa na freskach w kościele w Krzeszowie 

355. rocznica urodzin opata  Zinkego, który pochodził ze Strzegomia. Minęła też 330. rocznica urodzin Kiliána Ignáca Dientzenhofera – jednego z najważniejszych współpracowników przedsiębiorczego zakonnika.

390. rocznica śmierci Johannesa Scultetusa i 405. rocznica śmierci Bartholomäusa Scultetusa.

400 lat temu łużycki mistyk Jakob Böhme wrócił do twórczości, wydając swoje drugie dzieło - De tribus principiis. Napisanie traktatu rozpoczęło ożywiony okres poszukiwań myśliciela, który trwał aż do jego śmierci 395 lat temu.  (więcej w linku) 




dom mistyka w Zgorzelcu, gdzie mieszkał i tworzył na początku XVII wieku 


pomnik na cześć mistyka w parku miejskim w Goerlitz 


pomnik na cześć mistyka na skwerze w Zgorzelcu 


410 lat temu (9 czerwca) zmarł Kaspar Schwenckfeldt, zwany śląskim Pliniuszem - badacz Karkonoszy oraz źródeł w Cieplicach i Szczawnie-Zdroju. Związany z Jelenią Górą oraz Zgorzelcem.


Stirpium et fossilium Silesiae catalogus (www.sbc.org.pl)



obelisk i tablica pamiątkowa w Parku Zdrojowym w Szczawnie-Zdroju 

420 lat temu urodził się (dokładna data nieznana) hetman Stefan Czarniecki, którego wspomina Hymn Polski.


popiersie Czarnieckiego, Muzeum Archeologiczne - Muzeum Miejskie Wrocławia

455 lat minęło od narodzin Szekspira, autora „Romea i Julii”, oraz 355 lat od śmierci Gryphiusa. Czy genialny Szekspir pomylił Śląsk z… Sycylią? O unikatowym wydaniu „Hamleta” we Wrocławiu oraz o wielkim Ślązaku, którego z angielskim reformatorem dramatu powiązały niezwykłe okoliczności - nie tylko twórcze, ale i biograficzne. Więcej na ten temat TUTAJ. 



475 lat temu pierwsze udokumentowane podanie czekolady w Europie. Więcej o historii czekolady w tekstach na temat aptekarza Vielheuera. (więcej w linku) 


krzew kakaowca w książce Vielheuera z Kamiennej Góry 

500. rocznica (2 maja 1519) śmierci Leonarda da Vinci – geniusz renesansu zapisał się w historii jako wszechstronny talent. Jeden z jego obrazów znajduje się w Krakowie. Więcej TUTAJ. 


obraz Leonarda - Dama z gronostajem - w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie (domena publiczna) 

520 lat temu Boguszów (Gottesberg) otrzymał prawa miejskie, jako wolne miasto górnicze (Freye Bergstadt Gottesberg). Dziś jest to część największego miasta powiatu wałbrzyskiego. Boguszów słynie m.in. z tego, że ma najwyżej w Polsce położony rynek miejski. 

650. lat temu powstała Apteka Miejska w Kamiennej Górze. Do dziś jej tradycje kontynuuje apteka w rynku. Jednym z historycznych szefów tej placówki był barokowy aptekarz Vielheuer, pionier popularyzowania farmacji. 350 lat temu odnotował fakt uprawiania pomarańczy w swoim domu. (więcej w linku) 


apteka w Kamiennej Górze

680. rocznica urodzin Anny Świdnickiej, piastowskiej księżniczki, która została cesarzową


Anna Świdnicka - Zbraslavska kronika
.

750 lat temu opat z Henrykowa rozpoczął pisanie Księgi Henrykowskiej. Właśnie z niej pochodzi
pierwsze zdanie zapisane w języku polskim „Day ut ia pobrusa a ti poziway”


kopia Księgi Henrykowskiej w zbiorach klasztornego muzeum 


850 lat ma pierwsza wzmianka o książęcej kasztelanii w Kłodzku



zbiory Muzeum w Kłodzku 

900 lat templariuszy - dolnośląskie konteksty



miejsca o domniemanym związku z templariuszami 

940. rocznica męczeńskiej śmierci biskupa krakowskiego, św. Stanisława. 
Chwała tobie, Gospodynie - na św. Stanisława. Obchody związane z biskupem, który został zgładzony 940 lat temu - więcej TUTAJ.


kościół na Skałce w Krakowie 

1715. rocznica śmierci męczennika, świętego Floriana. Święty od ognia. Według niektórych przekazów Florian zmarł dokładnie 4 maja 304 roku, 1715 lat temu. Więcej na ten temat TUTAJ. 


św. Florian w Nowej Rudzie 


Podsumowanie rocznic 2018 roku TUTAJ 








Brak komentarzy:

Prześlij komentarz