Moja łużycka podróż ukierunkowana była na Oybin i wspaniałe skały z ruinami. Nie spodziewałem się, że po drodze zaskakująco pozytywnie pochłonie mnie Zittau! Żytawa oczarowała mnie na wiele sposobów, a muzeum było jednym z głównych powodów! Sami zobaczcie!
Niezwykle różnorodna ekspozycja, intersujące zabytki, sztuka, historia - to wszystko znaleźć można w żytawskim muzeum w dawnym klasztorze. Planowałem to miejsce zwiedzić w pół godziny - musiałem zmienić te plany.
Zittau wybrałem z powodu niezwykłych tkanin - unikatowych zasłon postnych - o których pisałem
TUTAJ. Miasteczko w Sudetach w Saksonii okazało się o wiele bardziej atrakcyjne. Muzeum to nie tylko sławne malowane "kurtyny", ale i bogactwo innych eksponatów na różnorodnych wystawach. Wyjątkowe wnętrza - od piwnic, przez klasztorny kościół po pałacowe sale - cieszyły architekturą, a także wyposażeniem w postaci eksponatów.
Sztuka sakralna i świecka, ludowa, rzemiosło artystyczne, dawne meble ludowe i mieszczańskie, gabinet osobliwości, lapidarium rzeźby, broń biała i palna, eksponaty naukowe i sala tortur, do tego dawne zabawki, instrumenty muzyczne, stroje, sztuka współczesna.
Wystawy w muzeum obejmują m.in.:
Małą żytawską tkaninę wielkopostną z 1573 roku
Historię kultury Żytawy i południowych Łużyc
Sztukę i rzemiosło od średniowiecza do współczesności
Początki zbiorów sięgają 1564 roku. W kolejnych latach w Zittau gromadzone były instrumenty naukowe, dzieła sztuki, przedmioty przyrodnicze i osobliwości. Zostały one następnie połączone z kolekcją rękopisów i książek – tak powstała jedna z pierwszych publicznych kolekcji w Europie Środkowej. Muzeum Miejskie w Żytawie jest jednymi z najstarszych muzeów miejskich w środkowych Niemczech. Oficjalnie instytucja została założona w 1854 roku jako odrębna placówka muzealna - pierwsze muzeum miejskie w Saksonii. Szczególnie cenne w żytawskim muzeum są zbiory malarstwa sakralnego, rzeźby, grafiki oraz przedmiotów liturgicznych.
polecam również inne posty oznaczone tagami:
a w okolicy:
***
niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic
****
Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa.
CC BY-NC-ND
Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz