Goerlitz to miasto pełne ciekawej architektury i historii. Waga jest jedną z pamiątek bogatej przeszłości miasta na Łużycach.
Wśród setek zabytków miasta nad Nysą Łużycką, wspaniałych kościołów, fantastycznych kamienic, rzeźb i innych przykładów dawnej architektury oraz sztuki, waga wydaje się skromną i cichą budowlą. Warto jednak poświęcić jej chwilę.
"Waga Miejska w Görlitz (niem. Die Waage) – renesansowy budynek mieszczący się przy Dolnym Rynku 14, kończący zabudowę zwaną "Zeile" (pol. Szereg). Obecny budynek wagi miejskiej jest efektem przebudowy wcześniejszego gotyckiego budynku z 1453 r., z którego zachowały się jedynie gotyckie piwnice. Przebudowę przeprowadził wnuk śląskiego architekta Wendela Rosskopfa***, a syn Wendela Młodszego - Jonas Rosskopf w 1600 roku. Budynek Rosskopfa jest prostą budowlą renesansową, posiadającą 4 kondygnacje, o nieregularnym kształcie. Jego bryła składa się z prostokątnego korpusu zakończonego trójdzielnie na wschodnim jego krańcu [...]"
"[...] I kondygnacja ozdobiona jest konsolami masek z wizerunkami kolejno: Jonasa Rosskopfa, jego ojca Wendela, mistrza budowniczego Eliasa Ebermanna oraz Andreasa Alerta; inne figury są fantazyjne. Konsole wieńczą pilastry, które są ze sobą połączone ostrołukami. Wzdłuż osi południowy zachód – północny wschód znajdowało się kiedyś przejście, w którym odbywał się targ rybny (niem. Fisch Targ). Wewnątrz uwagę zwracają malowane barokowe drewniane stropy. Natomiast na parterze na uwagę zasługują późnogotyckie sklepienia" (wikipedia)
*** architekt związany z ratuszami we Wrocławiu, Bolesławcu i Lwówku Śląskim
mapa/lokalizacja:
polecam również inne posty z tego miasta:
****
***
niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic
****
Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa.
CC BY-NC-ND
Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz