Translate

4 stycznia 2024

Śląska ars moriendi. Średniowieczne metalowe płyty nagrobne - Muzeum Narodowe we Wrocławiu (GALERIA)


Podróż do świata umarłych! Spotkanie ze średniowieczną obyczajowością. 

Cenne zabytki związane ze sztuką dobrego umierania oraz pamięcią o zmarłych. 







Muzeum Narodowe we Wrocławiu
Śląska ars moriendi. Średniowieczne metalowe płyty nagrobne 
wystawa czasowa
28 listopada 2023 – 24 marca 2024

"Wśród prezentowanych obiektów znajdują się m.in. biskupie płyty nagrobne z wrocławskiej katedry pw. św. Jana Chrzciciela oraz konserwowana w latach 2020–2021 płyta nagrobna księcia Wacława żagańskiego z kościoła pw. św. Barbary we Wrocławiu ze zbiorów MNWr.  Istotną częścią wystawy jest również próba uchwycenia i przedstawienia różnych aspektów kultury średniowiecznej związanych z podejściem ówczesnych do tematu śmierci i okazywanych wobec niej postaw. Kwestii tej posłużyły zarówno zasygnalizowane już w tytule wystawy poradniki ars moriendi, jak też obiekty związane z prywatną dewocją oraz rolą świętych patronów w życiu wiernych" (za: Muzeum Narodowe we Wrocławiu)

więcej: 
https://mnwr.pl/slaska-ars-moriendi-sredniowieczne-metalowe-plyty-nagrobne/









więcej o muzeum w relacji na blogu:


relacje z innych wystaw w tym muzeum:









Na niewielkiej ekspozycji dominują metalowe płyty nagrobne oraz ich elementy. Ponadto zobaczyć można zabytkowe księgi, dokumenty, tekstylia. Kameralna wystawa pozwala poznać kunsztowne obiekty - rzadko wystawiane, oraz historię. 




******

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały) 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem. 

licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach 
CC BY-NC-ND

autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz