Pałac jest prywatną własnością. Udostępnianą jako hotel. Obiekt można częściowo zwiedzić.
Wnętrza zachowały wiele cennych pamiątek z przeszłości, między innymi bogate piece kaflowe dekorowane scenami rodzajowymi. W pałacu zobaczyć można kunsztowne sklepienia oraz historyczny portal z herbami. Dodatkowe wyposażenie wnętrz (dzieła sztuki, sztuka użytkowa, meble, przedmioty codziennego użytku) jest efektem pasji kolekcjonerskich obecnych właścicieli.
"Czerna (niem. Alteichen) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie głogowskim, w gminie Żukowice, na lewym brzegu rzeki Odry. Czerna jest miejscowością, którą wymieniano już w najstarszych źródłach pisanych dotyczących Ziemi Głogowskiej. Pałac-zamek z około 1558 r., pierwotnie renesansowy, przebudowany w stylu barokowym w 1725 r., rozbudowany w wieku XIX, z pięknym portalem ozdobionym herbami pierwotnych właścicieli. Pałac jest obecnie prywatną własnością. Jest częścią zespołu pałacowego, w skład którego wchodzą jeszcze: park w stylu angielskim w pobliżu rzeki, dwór na folwarku z XIX w., spichrz na folwarku z XIX wieku" (za: Wikipedia)
Pałac był moją wielką przyjemną niespodzianką w czasie zwiedzania okolic Głogowa. Nie miałem go w planie. Wyjazd do Czernej był moją przygodą i wspaniałym zauroczeniem. Do wsi można dojechać pociągiem z Głogowa. Do zamku jest niedaleko z przystanku. Zabytek jest otoczony zielenią - starym parkiem nad Odrą. To bardzo klimatyczne miejsce o niezwykłej energii! Architektura pałacu jest bardzo romantyczna. Wieżyczki, attyki dodają mu charakteru.
Wnętrza urzekły mnie artystyczną kolekcją antyków różnego rodzaju, od ceramiki, przez zabawki, rzeźbę, grafikę, po tkaninę artystyczną. Dekorowane sklepienia robią fantastyczne wrażenie. Klimatu dodają rozmaite zakątki, w tym sekretne przejście z krętymi wąskimi schodkami! Dumnie prezentują się przecudowne piece!
mapa/lokalizacja:
polecam również inne posty na blogu oznaczone tagami:
a w okolicy:
******
niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały)
Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa.
publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem.
licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach
CC BY-NC-ND
autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz