Translate

4 stycznia 2024

Żarska porcelana na wystawie w Muzeum Pogranicza Śląsko-Łużyckiego w Żarach (GALERIA)


Pamiątki po fabryce, która rozsławiła łużyckie miasto. 

Wystawa z wyrobami, które przez kilkadziesiąt lat, na przełomie XIX i XX wieku, tworzone były w Żarach. Fantastyczne przykłady elementów zastawy oraz ozdób wykonanych z "białego złota". 









"Żary (łac. Sara, Sarove; niem. Sorau; dolnołuż. Žarow) – miasto w województwie lubuskim. Historycznie teren ten należy do Dolnych Łużyc. Żary są drugim co do wielkości miastem Dolnych Łużyc po Cottbus. Od 1888 do 1945 roku w Sorau działała fabryka porcelany produkująca serwisy kawowe i zastawę stołową . Ręcznie malowane naczynia, przeważnie ze złotymi brzegami, eksportowano do Europy i za granicę. Kupiec z Elmshorn, Christian Carstens, nabył fabrykę porcelany w 1919 roku i doprowadził ją do szczytowych wyników produkcyjnych dzięki marce fabrycznej „Sorau Carstens Porcelain” z koroną i wieńcem laurowym. W latach pięćdziesiątych wzory i dekory Sorau nadal uważano za nowoczesne i były produkowane w NRD" (za: Wikipedia) 








"Muzeum Pogranicza Śląsko-Łużyckiego w Żarach – muzeum z siedzibą w Żarach. Placówka jest gminną jednostką organizacyjną. Tradycje muzealnictwa w Żarach sięgają końca XIX wieku, kiedy to Żarskie Towarzystwo Historyczne zorganizowało pierwszą ekspozycję stałą w 1888 roku. W 1930 roku zbiory przeniesiono do zamku Bilbersteinów. Obecnie istniejące muzeum powstało w 2013 roku, w oparciu o działający od 2005 roku Gabinet Miasta. Docelowo na jego siedzibę przeznaczono budynek po dawnym archiwum przy pl. Kardynała Wyszyńskiego 2. W ramach wystaw prezentowane są ekspozycje dotyczące wykopalisk archeologicznych na terenie miasta i okolicy oraz poświęcone żarskiemu przemysłowi. Zebrane eksponaty obrazują rozwój tutejszego górnictwa węgla brunatnego, produkcji szkła i porcelany oraz browarnictwa. Ponadto w zbiorach znajdują się liczne pocztówki, mapy i plany miasta" (za: wikipedia) 







więcej o żarskiej porcelanie i kolekcji muzeum:







polecam również inne posty związane z porcelaną: 








******

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały) 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem. 

licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach 
CC BY-NC-ND

autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz