Piękne ludowe tradycje i rękodzieło związane z obrządkiem Wielkiego Tygodnia.
Miałem wspaniałą okazję w 2018 roku uczestniczyć w obradach jury konkursu palm wielkanocnych w gminie wiejskiej Kamienna Góra.
Mieszkańcy kilku sołectw tego samorządu wykonują rokrocznie niesamowite palmy wielkanocne. To cudowne dzieła sztuki ludowej! Wykonane ręcznie z różnorakich materiałów. Zboża, trawy i zioła zbiera się niekiedy już rok wcześniej z przeznaczeniem na takie wspaniałości. Wśród materiałów można było zauważyć: zboża, trawy łąkowe, bukszpan, wierzbowe bazie, ale też tuje, a nawet takie niezwykłości jak czarnuszka, szczeć, mak, wrotycz. Natomiast barwne kwiaty zostały ręcznie wykonane z bibuły, krepiny i papieru. Mozolna, ale jakże efektowna praca! Zaprezentowane na zdjęciach palmy wykonali dorośli mieszkańcy m.in. Ptaszkowa, Czadrowa, Gorzeszowa, Krzeszowa, Pisarzowic, Leszczyńca, Olszyn, Przedwojowa, Ogorzelca, ( w tym stowarzyszenia), a także uczniowie lokalnych szkół wiejskich, od przedszkoli po najstarsze klasy szkół podstawowych.
Konkursowe palmy konkursowe z gminy Kamienna Góra. Tradycyjne palmy wielkanocne z naturalnych i ręcznie robionych elementów.
muzyka: Szymanowski: Harnasie, Ballet-Pantomime Op. 55 (Orkiestra Filharmonii Narodowej w Warszawie, Kazimierz Kord)
Prace zostały zaprezentowane i nagrodzone podczas imprezy konkursowej połączonej z częścią kulinarną, a także w kościołach w parafiach na terenie gminy Kamienna Góra i Lubawka podczas nabożeństw Niedzieli Palmowej.
Relacja z tego wydarzenia TUTAJ.
galeria zdjęć:
Polecam też:
- Postne i Wielkanocne ciekawostki (sztuka, poezja, muzyka, natura z mnóstwem dolnośląskich kontekstów)
- Noli me tangere: czyli „nie dotykaj mnie” + dolnośląskie i sudeckie ciekawostki (od Biblii przez muzykę i kalwarię w śląskiej Jerozolimie aż po botanikę!)
- Sudeckie kalwarie i drogi krzyżowe (wybór)
- Quodlibet: Scala Sancta – Jerozolima – Rzym – sudeckie sanktuaria (Krzeszów, Wambierzyce)
- Bachowska wizja męki Chrystusa (+ pasyjna sztuka Śląska i Czech)
- Bach, św. Mateusz i dziadek stryjeczny księżnej z Książa (pasyjne zdjęcia i kilka słów o muzycznej parodii, która nie była śmieszna)
- Wielkopiątkowy cud na scenie (Parsifal i śląskie ciekawostki związane z tym dziełem)
- Quodlibet: Święty Grób – Jerozolima vs. sudeckie zabytki (Krzeszów, Wambierzyce i Görlitz)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz