Translate

19 sierpnia 2018

Dom Pod Przepiórczym Koszem w Legnicy, czyli kamienica jak z bajek Ezopa (GALERIA)


Jedna z najpiękniejszych śląskich kamienic! 

Dekoracja fasady zachwyca baśniową scenerią! 







"Dom Pod Przepiórczym Koszem (niem. Haus zum Wachtelkorb) – jedna z renesansowych kamienic Śląska, w Legnicy. Kamienica powstała na początku XVI w., w drugiej połowie XVI w. została przebudowana, zyskała wówczas dekorację sgraffitową ze scenami figuralnymi (najprawdopodobniej dekoracja ta pochodzi z około 1565 r.). Nazwa kamienicy wzięła się od charakterystycznego cylindrycznego wykusza narożnego. Dekoracja sgraffitowa kamienicy została odkryta w 1909 r. W 1993 r. podczas prac renowacyjnych całej pierzei Rynku podjęto się także renowacji kamienicy. Ściana frontowa Domu Pod Przepiórczym Koszem jest gładka, tynkowana na biało, drugą węższą elewację pokryto w całości monochromatyczną dekoracją sgraffitową [...]" 






"[...] Cała ściana została podzielona na pięć poziomych pasów, w których znajdują się przedstawienia figuralne. Zastosowano iluzjonistyczne podziały imitujące pilastry, kolumny oraz arkady. Sąsiadują tu ze sobą sceny przedstawiające boginię Cererę i motywy zaczerpnięte z bajek Ezopa oraz przedstawienia zwane światem na opak, w których zające polują na myśliwych. Poniżej umieszczono scenę batalistyczno-historyczną, ukazującą oblężenie miasta" (za: Wikipedia) 




"Sgraffito (od włoskiego sgraffiare lub graffiare - „drapać”) - jest to sztukatorska technika dekoracyjna służąca do zdobienia powierzchni ścian. Po nałożeniu różnych kolorowych warstw tynku, część górnej warstwy tynku zostaje zeskrobana, w wyniku czego powstaje obraz poprzez kontrast kolorów. Technika ta była szczególnie popularna we Włoszech. W XVI wieku została sprowadzona do Niemiec, Czech i Austrii przez architektów renesansu" (za: Wikipedia) 




polecam również:


galeria FB:

****

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz