Kimi Ga Yo (君が代) oraz Daehan jeguk Aegukga (대한제국 애국가) to utwory muzyczne z 1880 i 1901 roku. Za ich twórcę uznaje się Dolnoślązaka! Ten pierwszy od 20 lat jest ponownie oficjalnie hymnem państwowym Japonii.
Franz Eckert - popiersie w Nowej Rudzie
Franz Eckert urodził się 5 kwietnia 1852 roku w Neurode, czyli w Nowej Rudzie. Zmarł 6 sierpnia 1916 w Seulu. Był muzykiem. Kształcił się we Wrocławiu i w Dreźnie. Związał się z niemieckimi orkiestrami wojskowymi m.in. w Nysie. Razem z orkiestrą Cesarskiej Marynarki Wojennej udał się w 1879 roku do Japonii. Tam zwrócił na siebie uwagę lokalnej władzy i wojskowych.
rodzinne miasto kompozytora: rynek w Nowej Rudzie
hymn Japonii (YouTube)
Twórczość Eckerta była ceniona na cesarskim dworze. W 1897 roku został poproszony o napisanie kompozycji żałobnej związanej z śmiercią cesarzowej Eishō (za: „Yogaku: Japanese Music in the 20th Century”). Utwór „Kanashimi no kiwami” (哀の極) jest wykonywany do dziś.
dawne wydanie hymnu w opracowaniu Eckerta, wolne media, wikimedia.org
W 1899 roku Eckert wrócił na Stary Kontynent, jednak już w 1901 gościł w Seulu. Tym razem udał się do Imperium Koreańskiego. Tam również zapisał się w historii muzyki. W 2018 roku odbył się pierwszy Tapgol Music Festival z okazji 117. rocznicy pierwszego koncertu europejskiego zespołu w Seulu. Od 7 do 10 września w parku Tapgol odbywały się wydarzenia artystyczne (program wydarzenia za: historykorea.org). Właśnie Eckert poprowadził pamiętny koncert na koreańskiej ziemi. Co grali muzycy? Przekazy historyczne mówią, że: Straussa, Brahmsa, Mendelssohna i Wagnera. Kompozytor z Nowej Rudy również w tym państwie otrzymał zlecenie. Napisał kolejny hymn. Pieśń „Daehan jeguk Aegukga” stała się w latach 1902 – 1910 hymnem imperium. W 1910 roku nastąpił zmierzch koreańskiego cesarstwa związany z japońską inwazją, która doprowadziła do 35-letniej kolonizacji i okupacji państwa przez Japończyków. Wówczas hymnem mieszkańców tych terenów była... pieśń napisana również przez Eckerta wcześniej dla cesarza Japonii! Dziś państwa na Półwyspie koreańskim mają swoje własne, inne pieśni.
dawny hymn cesarstwa Korei (YouTube)
W 2005 roku w Nowej Rudzie odsłonięty został pomnik mieszkańca tego miasta, który szczególnie zapamiętany został w państwach azjatyckich. Eckert był jednym z ciekawych Europejczyków uczestniczących w procesie tzw. westernizacji, czyli przejmowania przez mieszkańców Azji wzorców kulturowych Zachodu (Europy i USA). Właśnie w jego czasach ten proces miał szczególną skalę. Kompozytor z Nowej Rudy wpłynął na popularyzację muzyczną zdobyczy cywilizacji Starego Kontynentu. Dziś wielu słynnych pianistów czy śpiewaków (w tym wykonujących repertuar szczególnie bliski Eckertowi) to właśnie artyści pochodzący z Japonii (Mihoko Fujimura) czy Korei (gwiazda wagnerowska Kwangchul Youn, jak i światowej sławy sopranistka koloraturowa Sumi Jo).
Sumi Jo urodziła się ponad 60 lat po koncercie Eckerta w Korei, jest jedną z ważniejszych śpiewaczek belcantowych o światowej sławie (YouTube)
Polecam również posty oznaczone tagami:
Relacje i ciekawostki z Nowej Rudy:
>>> TUTAJ
niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic
****
Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa.
CC BY-NC-ND
Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.
****
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz