Translate

20 grudnia 2019

Mauzoleum Piastów Śląskich we Wrocławiu i Kościół św. Klary i św. Jadwigi we Wrocławiu (GALERIA)


Mało znane a niezwykle cenne miejsce we Wrocławiu. 

Niedaleko gmachu Uniwersytetu Wrocławskiego znajduje się nekropolia dynastii Piastów. 












"Mauzoleum Piastów Śląskich we Wrocławiu mieści się w kościele św. Klary i św. Jadwigi przy pl. Nankiera, w dawnej nawie głównej kościoła. Kilku spośród śląskich władców z dynastii Piastów, a później pochodzące z niej przeorysze klarysek pochowano w kaplicy św. Jadwigi. Później, począwszy od 1700, przenoszono kilkakrotnie odnajdowane w czasie remontów płyty nagrobne oraz szczątki w różne miejsca w kościele. M.in. w 1857 szczątki księżnej Anny wyjęto z resztek trumny i umieszczono w szklanym sarkofagu, w 1874 na nowo wbudowano w posadzkę płyty trzech książąt, zaś w końcu XIX wieku nie zważając na nie, pokryto je nową posadzką. Zostały one odkryte ponownie po II wojnie światowej. Zniszczoną w czasie wojny główną nawę kościoła zdecydowano się przekształcić w Mauzoleum. Na nowo zaaranżowano wnętrze dawnego kościoła, eksponując pełno postaciowy nagrobek Henryka VI, uzupełniając go o boczne ściany do wolno stojącej tumby (wcześniej znajdował się w niszy w pozycji wertykalnej). Obecnie w Mauzoleum znajdują się płyty nagrobne: Henryka III Białego, Henryka V Grubego i Henryka VI Dobrego, ostatniego z wrocławskich książąt, a także kilkunastu książęcych córek (w większości opatek klasztoru) oraz księżnej Anny, która sprowadziła w 1257 do Wrocławia zakon św. Klary. W ediculi w filarze między kaplicą a kościołem mieści się urna z sercem księżniczki Karoliny, zmarłej w 1707 ostatniej Piastówny" (za: Wikipedia) 







"Kościół św. Jadwigi we Wrocławiu – świątynia rzymskokatolicka, która wraz z dawnym klasztorem zakonu żeńskiego św. Klary należy dziś do sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej. Klaryski sprowadziła do Wrocławia w 1257 księżna Anna Przemyślidka, wdowa po księciu Henryku II Pobożnym i ulokowała w pozostającej pod bezpośrednią władzą książęcą lewobrzeżnej części miasta. Klaryski, które przez blisko pół tysiąclecia mieszkały w tym miejscu, początkowo – do XIV wieku – przyjmowały do swego zakonu jedynie kandydatki z rodów książęcych i rycerskich, a i później, kiedy mogły do tego zakonu wstępować córki mieszczan, to zamkniętą miały możliwość piastowania wyższych godności. Opatkami mogły być przez pierwsze dwieście lat tylko córki książęce. W 1810 klasztor przejęły urszulanki; prowadziły one we Wrocławiu dwie szkoły dla dziewcząt: przy Ritterplatz (pl. Nankiera) i na Karłowicach, przy Corsoallee (ul. Kasprowicza, do 1928 poza granicami miasta). O ile uszkodzenia budynków klasztornych były niewielkie, to kościół został w 1945 zrujnowany. Zniszczeniu uległy dach i sklepienia, spłonął też barokowy hełm (odbudowany we wrześniu 2013 roku). Dawny kościół św. Klary przestropowano żelbetową płytą, skuwając resztki uszkodzonej barokowej dekoracji i wprowadzając podziały ścian sugerujące położenie dawnych gotyckich sklepień, po czym urządzono w nim Mauzoleum Piastów. Dawna boczna kaplica św. Jadwigi, która zachowała barokowy charakter, uzyskała w ten sposób rangę głównej przestrzeni sakralnej zespołu" (za: Wikipedia) 










na zdjęciach: mauzoleum (płyty nagrobne), kościół (wnętrze) i klasztor (obrazy z historią życia św. Klary)

mapa/lokalizacja:
Mapy Google:
https://goo.gl/maps/UwTNoi8t56zE243o7


polecam również: 
Piastowie na blogu: TUTAJ

mauzolea: TUTAJ

szczególnie polecam:
Mauzoleum Piastów w Legnicy - TUTAJ 
Mauzoleum Piastów w Krzeszowie - TUTAJ 



******

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały) 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem. 

licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach 

CC BY-NC-ND

autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz