Translate

14 czerwca 2023

Zwinger: Mathematisch-Physikalischer Salon - muzeum w Dreźnie (GALERIA)


Od 1728 roku w drezdeńskim Zwingerze - barokowym pałacu Augusta II Mocnego - mieści się Salon Matematyczno-Fizyczny. 

O intrygującej ekspozycji w Dreźnie. Galeria i informacje - zapraszam. 









"Salon Matematyczno -Fizyczny (Mathematisch-Physikalischer Salon) w Dreźnie jest muzeum Państwowych Zbiorów Sztuki w Dreźnie . Jako część królewskich saksońskich kolekcji sztuki, wyrosła z technicznego zainteresowania saskich monarchów instrumentami matematycznymi i fizycznymi. Zachowana do dziś nazwa (Mathematisch-Physikalischer Salon) pochodzi z 1746 roku. W latach 1724-1746 zbiory nosiły nazwę „Królewskiego Gabinetu Instrumentów Matematycznych i Fizycznych”. W 1784 r. przy Salonie Matematyczno-Fizycznym założono obserwatorium [...]" 









"[...] Salon Matematyczno-Fizyczny to kolekcja poświęcona historycznym urządzeniom do pomiaru długości, temperatury, masy i objętości, zawiera ponadto zbiór kartograficzny (mapy i globusy) oraz przyrządy geodezyjne. Ponadto zgromadzono astronomiczne przyrządy optyczne  oraz mapy nieba. W gabinecie znajdują się m.in. lustra autorstwa Andreasa Gärtnera, zegar planetarny autorstwa Eberta Baldeweina czy egzemplarz maszyny dodającej Blaise'a Pascala" (wikipedia) 







"Zwinger – późnobarokowy zespół architektoniczny znajdujący się w centrum Drezna. Jest zaliczany do najbardziej znaczących budowli późnego baroku w Europie. Nazwa „Zwinger” pochodzi od położenia budynku, na obszarze, który niegdyś znajdował się pomiędzy zewnętrznymi i wewnętrznymi murami obronnymi (niem. zwischen – „pomiędzy”). Zaprojektował go znany architekt Matthäus Daniel Pöppelmann na zlecenie Augusta II Mocnego, elektora Saksonii, który w 1697 roku został wybrany na króla Polski. W latach 1847–1854 po niezabudowanej północno-wschodniej stronie kompleksu wzniesiono monumentalny, neoklasycystyczny budynek według projektu architekta Gottfrieda Sempera. Podczas bombardowania w 1945 roku Zwinger został prawie całkowicie zniszczony" (wikipedia) 










strona oficjalna:

mapa/lokalizacja:
https://goo.gl/maps/c5NzKz2JqWhpwMzP8

(do Drezna można dojechać pociągiem z Wrocławia i Jeleniej Góry + stacje pośrednie, kursuje połączenie Kolei Dolnośląskich z tzw. Promocją Drezdeńską) 










polecam również inne posty ze zbiorami w Zwingerze:










polecam również posty oznaczone tagami:


*** Post urlopowy - poza Dolnym Śląskiem ***











*****

***
niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 
 
****

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 
CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz