Translate

28 czerwca 2023

Arka Noego w Pławnej - muzeum sztuki sakralnej (GALERIA)


Replika biblijnej łodzi zbudowana ze starych belek, a w środku gabloty pełne sakralnych dzieł sztuki. Są tam relikwiarze, ikony, stare Biblie, figury świętych. 

Pławna Dolna pod Lwówkiem Śląskim znana jest z magicznego klimatu. Znajdują się tam intrygujące atrakcje,  które nawiązują do bogatej spuścizny kulturowej regionu oraz wielokulturowych tradycji sztuki sakralnej. 









Arka Noego w Pławnej powstała na przełomie 2013 i 2014 roku. To replika biblijnej łodzi znanej ze Starego Testamentu. Obiekt ma 40 metrów długości, 15 metrów szerokości, a wysoki jest na 10 metrów. Wnętrze skrywa bogate zbiory sztuki sakralnej. Arka, podobnie jak położony w pobliżu Zamek Śląskich Legend, jest częścią projektu Magiczna Pławna, za który odpowiada artysta Dariusz Miliński - malarz, kolekcjoner, pisarz, aktor. 











Chociaż arka została zbudowana w XXI wieku, do jej stworzenia wykorzystane zostały starsze materiały. Na stronie atrakcji możemy przeczytać, że belki i deski pochodzą w dużej mierze "z odzysku" m.in. ze starych stodół. Ich wiek szacowany jest niekiedy "na około 140 lat". 
Zabytkowe eksponaty w arce także pochodzą z różnych okresów, najstarsze pochodzą nawet z XVIII wieku, w tym wydawnictwa i dzieła sztuki. 











Na wystawie w arce zobaczyć można mnóstwo różnego typu krucyfiksów, medalików, figurek, a także ikony, relikwiarze, święte obrazki, Biblie itp. Są tam również repliki słynnych relikwii i przedmiotów biblijnych (jak całun turyński czy tablice 10 przykazań) oraz reprodukcje słynnych obrazów o treści sakralnej (jak "Krzyż w Górach" Caspara Davida Friedricha z 1808 roku, którego oryginał znajduje się w Galerii Nowych Mistrzów w Dreźnie. Warto dodać, że malarz odwiedził okolice Pławnej - Karkonosze - w 1810 roku) 











strona oficjalna - więcej informacji:

mapa/lokalizacja:

(do Pławnej można dojechać z Jeleniej Góry za pośrednictwem autobusu Powiatowej Komunikacji Karkonoskiej - linia do Lwówka Śląskiego)











"Pławna Dolna (niem. Schmottseifen) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie lwóweckim, w gminie Lubomierz. Początki wsi sięgają XII wieku, kiedy to Henryk I rozdawał te ziemie górnikom przybyłym z Frankonii, Turyngii i Nadrenii, poszukującym tu cennych minerałów. W czerwcu 1759 w Pławnej znajdowała się główna kwatera wojenna Fryderyka II. W 1807 r. do Pławnej zawitał cesarz francuski Napoleon" (wikipedia) 










polecam również:


a w okolicy:


















***
niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 
 
****

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 
CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz