Translate

6 czerwca 2023

Stara Giełda we Wrocławiu (GALERIA)


Piękny historyczny gmach. Obecnie biurowiec. 

Fantastyczne wnętrza i detale Starej Giełdy we Wrocławiu. Budynek zaprojektował syn twórcy Bramy Brandenburskiej. 







"Stara Giełda (niem. Alte Börse) dawniej Pałac Rehdingerów – reprezentacyjny budynek użyteczności publicznej we Wrocławiu, przy placu Solnym 16. W 1822 roku dawny pałac został zburzony a w latach 1822–1824 na jego miejsce wzniesiono budynek (przypominający renesansowe włoskie pałace miejskie), w stylu neorenesansowym i neoklasycznym, według projektu architekta Carla Ferdinanda Langhansa, który nadał budynkowi cechy monumentalno-reprezentacyjne: portyk wejściowy z czterema kolumnami korynckimi, wspierający balkon z ozdobną balustradą oraz figury czterech orłów w narożach dachu. Nad balkonem znajduje się herb z literą „W”. [...]" 







"[...] W budynku znajdowała się początkowo reprezentacyjna siedziba wrocławskich kupców chrześcijańskich i pierwsza siedziba giełdy wrocławskiej. W kolejnych latach w budynku mieścił się Bank Miejski, Towarzystwo Frachtu Wodnego, Celny Urząd Rewizyjny, Instytut Kontroli Ulic i korporacja budowlana. Na początku XX wieku budynek przebudowano, zmieniając m.in. układ schodów, aby dostosować budynek do funkcji publicznej. W 1945 r. budynek został zniszczony w niewielkim stopniu i od razu po wojnie stał się siedzibą różnych instytucji. Budynek został zakupiony w 1994 r., i gruntownie odrestaurowany w 2003 r., obecnie pełni funkcję biurowca" (wikipedia) 






Budynek zaprojektowany przez Carla Ferdinanda Langhansa (ur. 14 stycznia 1781 we Wrocławiu, zm. 22 listopada 1869 w Berlinie) - więcej na jego temat TUTAJ 

Przebudowany według projektu Richarda Plüddemanna (ur. 30 września 1846 w Gąskach, zm. 1 lutego 1910 we Wrocławiu

na zdjęciach w galerii:
detale zewnętrzne fasady, wnętrza: w tym ekspozycja powozów, klatki schodowe, dekoracja rzeźbiarska, witraże, atrium 







Mapa/lokalizacja:



polecam również inne posty z tagiem:

***
niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 
 
****

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 
CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.

****





 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz