Translate

26 września 2023

Czarci Młyn w Czerniawie-Zdroju - części Świeradowa-Zdroju (GALERIA)


Interesujący zabytek techniki w górskim uzdrowisku! 

Młyn z unikatowym zabytkowym piecem chlebowy. To ciekawy obiekt na Dolnośląskim Szlaku Zabytków Techniki. 









"Czerniawa-Zdrój (do 1946 niem. Bad Schwarzbach) – uzdrowisko, obecnie dzielnica Świeradowa-Zdroju położona w powiecie lubańskim w województwie dolnośląskim. Leży w głębokiej Dolinie Czarnego Potoku u podnóży Czerniawskiej Kopy (776 m n.p.m.) w Górach Izerskich. Osada powstała w XVII w. przy hucie szkła w dobrach Schaffgotschów.  W 1782 odkryte zostały pierwsze źródła wód mineralnych.
"Czarci Młyn - młyn wodny z systemem hydroenergetycznym i wyposażeniem, został zbudowany ok. 1890 roku. Do ok. 1951 roku młyn był napędzany kołem wodnym, jednym z nielicznych zachowanych w regionie. Wyposażenie młyna jest oryginalne, nie ulegało zmianie i jest ono typowe dla młynów gospodarczych z przełomu XIX i XX wieku" (za: Wikipedia) 











Młyn jest jedną z głównych zabytkowych atrakcji uzdrowiska. Jest udostępniony do zawiedzenia, odbywają się w nim również warsztaty, wypiekany jest chleb. 

zabytki techniki: 
unikatowy piec chlebowy z fabryki Alwin Michel z Großschönau koło Goerlitz 
zabytkowy system młyna z firmy Fellgiebel & Zierenberg, z Sobieszowa 


"Obiekt zwany „Czarcim Młynem” stanowi skansen produkcyjny tzw. Muzeum Chleba, gdzie zwiedzający na warsztatach mogą przyjrzeć się dawnemu cyklowi produkcji pieczywa. W Sali chlebowej możemy zobaczyć 100-letni piec chlebowy, w którym do dnia dzisiejszego okazjonalnie wypieka się chleb. Oprócz tego w latach 2010-2012 powstała nowoczesna kuchnia warsztatowa, w której chleb pieczony jest codziennie" (za: https://swieradowzdroj.pl)




















polecam również:















niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz