Niezwykły klasztor z wspaniałym kościołem, biblioteką, mauzoleum i bogatym, cennym wyposażeniem.
Prawdziwa perła historycznego Dolnego Śląska związana z wieloma wybitnymi postaciami.
Podczas zwiedzania zobaczyć można wnętrza ogromnego kościoła klasztornego, bezcenną bibliotekę, wnętrza klasztoru z portretami opatów, relikwiarze z... przystrojonymi ciałami męczenników - Krystiana (Chrystianus) i Teodata (Theodatus), rozmaite pamiątki z różnych epok (sarkofag księcia głogowsko-żagańskiego Henryka IV, jak i barokowe wyposażenie)
Z miejscem związane są też niezwykłe konteksty - jak jeden z najstarszych piorunochronów w Europie, koncert Franciszka Liszta.
"Żagań (niem. Sagan, Sagan in Schlesien, łac. Saganensis, Saganum) – miasto w województwie lubuskim, na pograniczu Niziny Śląsko-Łużyckiej i Wału Trzebnickiego, nad Bobrem. Historycznie miasto przynależy do Dolnego Śląska.
Zespół klasztorny poaugustiański z XIV–XVIII wieku, złożony z kościoła parafialnego, dawnego klasztoru i konwiktu oraz spichlerza klasztornego, położony jest w północno-zachodniej części starego miasta. 28 lutego 2011 r. uznany za Pomnik Historii [...]"
"[...] kościół obecnie parafialny pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny; źródłowo potwierdzony w 1272 r. ma prawdopodobnie wcześniejsze pochodzenie. Układ ani kształt trzynastowiecznej budowli nie jest znany. W drugiej połowie XIV wieku zakonnicy wznieśli trzynawową bazylikę. Po pożarach w latach 1472 i 1486 kościół został odbudowany w konstrukcji halowej. Poważna przebudowa miała miejsce w 1515, gdy wzniesiono nową wieżę i wielki zachodni szczyt oraz podwyższono nawę główną. W roku 1602 od zachodu dobudowano dwukondygnacyjną loggię. Po pożarze w 1730 odbudowane wnętrze otrzymało bogaty wystrój sztukatorsko-rzeźbiarski, wykonany przez Jana Urbańskiego i Jana Haberla z Wrocławia. Barokowy wystrój otrzymały także okna. Zewnętrzna architektura mimo przebudów zachowała charakter gotycki. Loggia jest renesansowa. Wyposażenie wnętrz barokowe. Uwagę zwracają stalle z 1695, gotycki sarkofag księcia głogowsko-żagańskiego Henryka IV oraz XVI-wieczny ołtarz św. Trójcy [...]"
sarkofag księcia głogowsko-żagańskiego Henryka IV |
"Dawny klasztor augustianów, obecnie plebania i biura parafialne. Augustianie sprowadzeni z Nowogrodu Bobrzańskiego w 1284 r. przez Przemka ścinawskiego zajęli początkowo plebanię. W 1285 r. książę Konrad II Garbaty przekazał im zamek, który w połowie XIV wieku rozbudowali, wznosząc ponadto pałac opacki. W następnych wiekach klasztor poddawano wielokrotnym przebudowom. Po pożarze w 1730 został przekształcony w duchu baroku i powiększony. Jedynie część pomieszczeń w skrzydle wschodnim zachowała charakter gotycki. Dwukondygnacyjna budowla jest murowana z cegły. Poza pierwotnymi celami braci i kapitularzem mieści kaplicę św. Anny z gotyckimi sklepieniami oraz >> biblioteką klasztorną [...]"
sarkofag księcia głogowsko-żagańskiego Henryka IV |
"[...] Dawny konwikt, budynek mieszkalno-gospodarczy, późnobarokowy, z XV wieku, przebudowany w latach 1740–1758 na miejscu klasztornych budynków gospodarczych i szkoły nowicjatu – następnie przeznaczony na sąd i areszt. W latach 1972–1975 odbudowany i adaptowany na hotel turystyczny PTTK (nieczynny obecnie), dawny spichlerz klasztorny późnogotycki z końca XV wieku, częściowo przekształcony w XIX-XX w. Murowany z cegły o elewacji frontowej rozczłonkowanej wąskimi, ostrołukowymi blendami. W roku 1978 przystąpiono do adaptacji z przeznaczeniem na zaplecze Domu Turysty” (za: wikipedia)
Ciekawe osoby związane z klasztorem:
Franz Liszt
Franz Liszt
3 października 1857 roku wystąpił podczas uroczystości weselnych wnuczki księżnej Doroty, markizy Marii Doroty Castellane z księciem Antonim Radziwiłłem. Liszt zagrał na organach kościoła klasztornego podczas ślubu. Więcej ciekawoste na temat pobytu Liszta na Śląsku (Wrocław, Legnica, Lwówek Śląski, Żagań i inne miejsca)> TUTAJ
Johann Ignaz von Felbiger
(6 stycznia 1724 w Głogowie - 17 maja 1788 w Bratysławie) – niemiecki reformator edukacji, pedagog, opat klasztoru augustianów w Żaganiu. Dzięki niemu wydano tzw. Katechizmy śląskie - katechizmy w trzech seriach dla dzieci w różnym wieku, w języku niemieckim i polskim. W 1774 roku na zaproszenie cesarzowej Marii Teresy przybył do Austrii. Otrzymał funkcję Głównego Komisarza Edukacji. Jego reforma stała się wzorem dla innych państw, np. Bawarii.
(6 stycznia 1724 w Głogowie - 17 maja 1788 w Bratysławie) – niemiecki reformator edukacji, pedagog, opat klasztoru augustianów w Żaganiu. Dzięki niemu wydano tzw. Katechizmy śląskie - katechizmy w trzech seriach dla dzieci w różnym wieku, w języku niemieckim i polskim. W 1774 roku na zaproszenie cesarzowej Marii Teresy przybył do Austrii. Otrzymał funkcję Głównego Komisarza Edukacji. Jego reforma stała się wzorem dla innych państw, np. Bawarii.
polecam również:
#Żagań,
****
niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic
Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa.
CC BY-NC-ND
Autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz