Grób młodego dziedzica, który zginął na wojnie w dalekiej Francji...
Neogotyckie mauzoleum to intrygująca pamiątka jednej z ofiar wojny francusko-pruskiej w XIX wieku. Po wojnie obiekt został zdewastowany.
"Jałowiec (niem. Wingendorf) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie lubańskim, w gminie Lubań, na Pogórzu Izerskim. Pałac został wzniesiony w 1828 roku na polecenie Conrada Lachmanna. Obiekt jest częścią zespołu pałacowego, w skład którego wchodzą jeszcze: park, ogród przy pałacu z 1818 r.; ogród z mauzoleum z 1870 r., w którym pochowany jest poległy na wojnie 23-letni Robert Karl Lachmann (zm 16 sierpnia 1870 roku)" (za: Wikipedia)
Lachmann zginał w bitwie pod Mars la Tour w Lotaryngii/Francji (Schlacht bei Mars-la-Tour, 16 sierpnia 1870), podczas wojny prusko-francuskiej. Syn właściciela pałacu w Jałowcu, od 1863 roku barona, poległ służąc w stopniu porucznika husarii pułku Schleswig-Holstein. Mauzoleum zaprojektował Carl Johann Lüdecke (21 stycznia 1826 w Szczecinie - 21 stycznia 1894 we Wrocławiu). Rzeźbę, która ukazuje anioła trzymającego ciało żołnierza wykonał warsztat berlińskiego rzeźbiarza Rudolfa Siemeringa.
mapa/lokalizacja:
polecam również:
niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic
Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa.
CC BY-NC-ND
Autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz