Stara książnica w murach kościoła pamięta średniowieczne obyczaje dotyczące lektury i bezpieczeństwa bezcennych ksiąg!
W Oleśnicy pod Wrocławiem udostępniona jest jedyna zachowana oryginalna biblioteka łańcuchowa w Polsce. To jedna z kilku tego typu bibliotek w Europie!
"Biblioteka łańcuchowa to biblioteka, w której książki są przymocowane do regału za pomocą łańcucha, który jest wystarczająco długi, aby umożliwić wyjęcie książek z półek i przeczytanie, ale nie wynoszenie ich z samej biblioteki. Praktyka ta była typowa dla bibliotek podręcznych od średniowiecza do około XVIII wieku. Zapobiegłoby to kradzieży zbiorów bibliotecznych" (za: wikipedia)
Tego typu biblioteki zachowały się tylko w kilku miejscach w Europie, głównie na terenie Wielkiej Brytanii, Holandii i we Włoszech. Oleśnicka biblioteka jest unikatem w skali Polski (w Złotoryi znajduje się jedynie aranżacja będąca rekonstrukcją na potrzeby ekspozycji)
Oleśnicka biblioteka łańcuchowa mieści się w kościele parafialnym (zamkowym) pod wezwaniem św. Jana Ewangelisty. Jest to niewielkie pomieszczenie, do którego wchodzi się wąskimi, krętymi schodami. Na regałach znajduje się zbiór starych druków pochodzących z biblioteki kościelnej założonej w XVI wieku za panowania księcia ziębicko-oleśnickiego z Podiebradów. Jednym ze skarbów jest Biblia wydrukowana w 1599 roku. Została napisana w 12 językach jednocześnie, w tym w języku polskim!
Księgozbiór stanowią przede wszystkim wydawnictwa religijne, zarówno Pismo Święte, jak i księgi liturgiczne i księgi prawa kanonicznego.
Oprócz oryginalnych ksiąg biblioteki łańcuchowej w sali znajdują się także regały z historycznym księgozbiorem dawnych mieszkańców Oleśnicy i okolicy. To zbiory bibliotek i biblioteczek z czasów niemieckich - przedwojennych. Dominuje literatura piękna i podręczniki różnego typu. Ciekawostką jest tłumaczenie "Chłopów" Reymonta na niemiecki, wydane przed nagrodą Nobla dla pisarza.
mapa/lokalizacja:
https://maps.app.goo.gl/mEzYSBJqvdZMp2E6A
https://maps.app.goo.gl/mEzYSBJqvdZMp2E6A
informacje o zwiedzaniu:
polecam również:
******
niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic
Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa.
CC BY-NC-ND
Autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz