Translate

24 października 2023

Ruiny pałacu Hatzfeldów w Żmigrodzie - klimatyczne miejsce nad Baryczą (GALERIA)


Kompleks pałacowy, będący trwałą ruiną, jest miejscem pełnym historii! 

Rezydencję przebudował >> Langhans, autor projektu Bramy Brandenburskiej w Berlinie. Mieszkała tam wysoko postawiona rodzina Hatzfeldtów, związana z polityką za czasów Habsburgów i cesarstwa niemieckiego. Wychowywała się tam hrabina >> "Mimi" - mecenaska i przyjaciółka Richarda Wagnera, pasierbica Hermanna Antona von Hatzfeldta







"Pałac w Żmigrodzie (niem. Schloss Trachenberg) – wybudowany w latach 1656–1658 i przebudowany w latach 1762–1765 według projektu Carla Langhansa, w Żmigrodzie, mieście w województwie dolnośląskim, w powiecie trzebnickim, nad rzeką Barycz i Sąsiecznica. Gród w tym miejscu istniał już w XIII wieku. W połowie XIV w. powstał tu murowany budynek. W 1492 roku zamek w Żmigrodzie należał do rodu von Kurzbach. W 1560 roku została zbudowana wieża mieszkalna. W 1641 roku cesarz Ferdynand III Habsburg nadał dobra >> Melchiorowi von Hatzfeld [...]."








"[...] Herman Hatzfeld, spadkobierca Melchiora w latach 1655-1660 buduje pałac, który zostaje rozbudowany w latach 1706-1708 na zlecenie Franza Adriana Hatzfelda przez Krzysztofa Hacknera. Carl Gotthard Langhans rozbudował pałac przedłużając południowe skrzydło ku zachodowi. Od frontu ryzalit zwieńczony półkolistym frontonem, pod którym znajduje się kartusz z herbem rodziny von Hatzfeldt. Opis herbu: tarcza ma siedem pól związanych z własnościami majątkowymi: tarcza sercowa przedstawia czarną podwójną kotwę ścienną na złotym tle (von Hatzfeldt); w polach: 1. dwugłowy czarny orzeł w koronie (Trachenberg) 2. lew w koronie (Gleichen) 3. orzeł śląski 4. trzy róże (Wildenburg) 5. róża (Rosenberg) 6. szachownica (Rosenberg). 
Obiekt zniszczony w pożarze w 1945 r. Obiekt jest częścią zespołu pałacowego, w skład którego wchodzi jeszcze park" (za: Wikipedia)







Obok pałacu znajduje się wieża mieszkalna (w osobnym wpisie na blogu). 








polecam również:

#pałac,    #ruina 








******

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku



 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz