Karkonoskie koronki, blaudrucki, chusteczki z Lubania, śląska porcelana, pamiątki turystyczne i inne wyroby!
Ciekawa wystawa w Muzeum Śląskim w Goerlitz. Na czasowej ekspozycji zaprezentowano wyrobny przemysłowe i rzemieślnicze z ośrodków na trasie Śląskiej Kolei Górskiej.
DOLNY ŚLĄŚK PNIE SIĘ W GÓRĘ.
Rzemiosło i przemysł wzdłuż Śląskiej Kolei Górskiej
wystawa czasowa
Muzeum Śląskie w Görlitz (Schlesisches Museum zu Görlitz)
16.09.2023–14.04.2024
"Podróż wzdłuż Śląskiej Kolei Górskiej. Zaprezentowane zostaną charakterystyczne wyroby z miejscowości położonych wzdłuż linii kolejowej – od chusteczek do nosa po sześciometrowe rozkładane stoły. Wystawa pokazuje, w jaki sposób od XIX do początku XX wieku Dolny Śląsk stał się ważnym regionem przemysłowym – z postępem technicznym i przewrotami społecznymi" (za: strona muzeum)
"Muzeum Śląskie w Görlitz (niem. Schlesisches Museum zu Görlitz) – muzeum w Görlitz, instytucja kulturalna prezentująca rzemiosło artystyczne i dzieła sztuki z obszaru Śląska. Muzeum otwarto 13 maja 2006 w kompleksie budynków Schönhof, Mittelhaus i Hallenhaus przy Targu Rybnym (Fischmarkt) i Dolnym Rynku (Untermarkt) w Görlitz. Całość ekspozycji jest dwujęzyczna (niemiecka, polska)" (za: Wikipedia)
"Śląska Kolej Górska (niem. Schlesische Gebirgsbahn). Nazwa linii nawiązuje do przebiegu geograficznego u podnóża Sudetów Zachodnich i Środkowych. Intencją inicjatorów budowy linii było również podkreślenie pionierskiego charakteru przedsięwzięcia – przeprowadzenia pierwszej magistralnej linii kolejowej przez teren górski. W 1854 rozpowszechniający pierwsze, wizjonerskie plany ogólnopruskiej sieci kolejowej Carl Eduard Krüger zaproponował, by postulowana linia była częścią magistrali Berlin – Wiedeń. 18 lipca 1862 roku Sejm Pruski przegłosował przyznanie 11 mln 400 tys. talarów na budowę pierwszego etapu magistrali ze Zgorzelca i Węglińca do Wałbrzycha. Realizacja inwestycji, rozpoczętej w roku 1863, trwała siedemnaście lat. Prace prowadzono w wielu miejscach jednocześnie. Poprowadzona w trudnym terenie przez największe ośrodki gospodarcze Dolnego Śląska, Śląska Kolej Górska była jedną z pierwszych zelektryfikowanych kolei długodystansowych w Niemczech i ówczesnej Europie" (za: Wikipedia)
o karkonoskich koronkach księżnej von Pless:
"Maria Teresa Oliwia Hochberg von Pless, również Daisy, założyła bezpłatne szkoły, by koronczarki miały odpowiednie wykształcenie zawodowe. W 1911 w tym celu przejęła szkołę artystycznego szydełkowania w Jeleniej Górze Szkoła działała do 1935 Uczono w niej m.in. koronki igłowej i haftów na płótnie. Stała się ona macierzystą placówką 14 filii. W Jeleniej Górze Daisy otworzyła sklep z koronkami, który również rozrósł się w sieć handlową w lokalnych uzdrowiskach i miejscowościach letniskowych, a potem także w Berlinie, Monachium, Hanowerze, Hamburgu, a nawet Królewcu. Księżnej udało się wprowadzić modę na śląskie koronki wśród pań z wyższych sfer - kupowała je nawet cesarzowa" (za: Wikipedia)
więcej o śląskiej porcelanie w zbiorach Muzeum Śląskiego:
"Lubań (głuż. Lubań, niem. Lauban) – miasto w województwie dolnośląskim. W drugiej połowie XIX w. miasto rozwinęło się w ośrodek przemysłu tekstylnego , specjalizującego się szczególnie w produkcji chusteczek do nosa . Przed drugą wojną światową około 95% wszystkich niemieckich chusteczek do nosa wytwarzano w Lauban. W tym czasie powstało hasło reklamowe "Lauban putzt der Welt die Nase" (za: Wikipedia)
"Blaudruck to technika barwienia tkanin lnianych lub bawełnianych, w wyniku której na niebieskim tle powstaje biały wzór. Jest to druk rezerwowy za pomocą stempli. Proces druku polega na zadrukowaniu tkaniny masą ochronną i barwieniu w indygo (technika batikowa). W XVIII wieku niebieską tkaninę nazywano także Porzellandruck (drukiem porcelanowym) ze względu na niebiesko-białe desenie. Blaudruck w Austrii, Niemczech, Czechach (Modrotisk), Słowacji (Modrotlač) i Węgrzech (Kékfestés) został wpisany na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO" (za: Wikipedia)
mapa/lokalizacja:
strona oficjalna muzeum:
relacja z wystaw stałych w muzeum:
******
niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały)
Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa.
publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem.
licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach
CC BY-NC-ND
autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz