Niepozorny kościółek, niepozorna wieś, wspaniały zabytek.
W gotyckim kościele znajdują się barokowe iluzjonistyczne malowidła kaplic, rokokowe elementy wystroju (prospekt organowy), a także historyzujące dekoracje (witraże, malowidła).
Ścinawka Średnia (niem. Mittelsteine) to wieś w położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, w gminie Radków. Geograficznie okolica to Obniżenie Noworudzkie/ Obniżenie Ścinawki w Sudetach. Wieś znana jest m.in. z zamku Kapitanowo. W sąsiedniej wsi położony jest natomiast znany pałac Sarny. W Ścinawce Średniej cennym zabytkiem sakralnym jest kościół parafialny pw. św. Marii Magdaleny z XIV w., przebudowany w 1738 roku.
Badacze twierdzą, że gotycki kościół został zbudowany w XV wieku (zachowało się sklepione prezbiterium i nawy zwieńczone kamiennymi krzyżami). Następnie kościół został rozbudowywany w XVIII wieku w stylu barokowym. Powstały wówczas kaplice św. Franciszka Ksawerego i Najświętszej Marii Panny, tworzące pseudotransept. W czasie przebudowy i rozbudowy kościoła wykonano również nowy wystrój świątyni. Najlepszym tego przykładem jest iluzjonistyczna polichromia sklepień obu kaplic z połowy XVIII wieku. Polichromia została wykonana przez cenionego malarza Johanna Franza Hoffmanna, który aktywny był na Śląsku i w Czechach (był również autorem polichromii >> kaplicy Nepomucena w sąsiedniej w Ścinawce Górnej w dworze Sarny). W 1859 roku freski zostały przemalowane przez malarza Richtera.
+ kolumna maryjna (Immaculata) w okolicy kościoła)
więcej o zabytku:
https://zabytek.pl/pl/obiekty/g-249774
https://zabytek.pl/pl/obiekty/g-249774
mapa/lokalizacja:
strona parafii:
ciekawostka:
W 2018 roku w kościele kręcone były sceny do teledysku utworu >> „Fire & Forgive” metalowego zespołu Powerwolf. Wydarzenie wzbudziło kontrowersje.
polecam również:
******
niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały)
Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa.
publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem.
licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach
CC BY-NC-ND
autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz