Translate

1 lutego 2024

Skarby kultury, historii i sztuki przy Głównym Szlaku Sudeckim na Dolnym Śląsku (GALERIA + MAPA)

Główny Szlak Sudecki (GSS) to jeden z najważniejszych górskich szlaków turystycznych na Dolnym Śląsku i w Polsce. Na kilkusetkilometrowej trasie wędrówki nie brakuje wspaniałych widoków, natury i szczytów do zdobycia. Szlak jest tak poprowadzony, że na jego przebiegu znajdują się również cenne zabytki i atrakcje kulturowe. Dokonałem subiektywnego wyboru ciekawostek historycznych, architektonicznych i artystycznych znajdujących się na szlaku lub tuż obok niego. To zestaw niezwykłych budowli, w tym zabytków znajdujących się na prestiżowej liście Pomników Historii. Mam nadzieję, że moja "polecajka" zachęci Was do odwiedzin! 


Zapraszam do mojego przewodnika z galerią zdjęć obejrzanych przeze mnie miejsc oraz z mapą, która ukazuje przebieg szlaku i lokalizacje pokazanych atrakcji.

To lista obejmująca m.in. wybrane pałace, kościoły, muzea, zabytki techniki, schroniska górskie, zabytkowe szpitale i sanatoria oraz obiekty uzdrowiskowe, trasy podziemne, zabytkowe wieże widokowe. Niektóre z obiektów mają wysoką wartość historyczną i artystyczną. Są unikatami lub bezcennymi świadectwami dziejów. Przy galerii zdjęć opisy, a w nich >> linki do moich pełnych relacji (obejmujących galerię zdjęć z danego miejsca, podstawowe informacje i znacznik mapowy).

Dla porządku, GSS to szlak turystyczny w Sudetach, znakowany kolorem czerwonym. Prowadzi ze Świeradowa-Zdroju do Prudnika (wcześniej do Paczkowa).  Wybrana przeze mnie trasa liczy 430 km (łącznie z proponowanymi zejściami ze szlaku do atrakcji leżących w pobliżu). W całości GSS na właściwym przebiegu liczy około 444 km. Obejmuje historyczny Dolny Śląsk, Ziemię Kłodzką i część historycznego Górnego Śląska w województwie opolskim. 

PONIŻEJ opisu GALERIA 

Oto LISTA miejsc i atrakcji wybranych przeze mnie:
(większość w galerii - około 100 zdjęć)
Świeradów-Zdrój (drewniana hala spacerowa) - Szklarska Poręba (dom Hauptmannów - muzeum) - Karpacz (bez Śnieżki!; Kościół Wang, Muzeum Sportu i Turystyki, zapora) - Sosnówka (kaplica św. Anny na Grabowcu) - Mysłakowice (kościół z kolumnami z Pompejów, dawny pałac cesarski) - Bukowiec (pałac* i park z romantycznymi budowlami, Brama Kloebera) - Kowary (Bukowiec - szpital Wysoka Łąka), Lubawka (kościół, kalwaria – ruiny na Świętej Górze) - Krzeszów (pawilon opata w Betlejem, opactwo pocysterskie*: bazylika, kościół bracki, mauzoleum Piastów, kaplica Grobu Bożego, kalwaria; kaplica św. Anny na Górze św. Anny) - Sokołowsko (cerkiew, dawne sanatorium, ruiny cmentarza) - Rybnica Leśna (schronisko Andrzejówka, ruiny zamku Rogowiec) - Jedlina-Zdrój: Jedlinka (w pobliżu szlaku pałac Jedlinka) - Głuszyca (w pobliżu szlaku Osówka - kompleks Riese) - Walim (w pobliżu szlaku Włodarz, Rzeczka - kompleksy RIESE) - Wielka Sowa (zabytkowa wieża widokowa) - Srebrna Góra (twierdza*) - Nowa Ruda-Słupiec (zabytkowa wieża widokowa na Górze Wszystkich Świętych i Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej na Górze Wszystkich Świętych) - Ścinawka (w pobliżu szlaku Zamek Kapitanowo) - Wambierzyce (bazylika, kalwaria, ruchoma szopka) - Kudowa-Zdrój (pijalnia wód, Muzeum Zabawek) - Lewin Kłodzki (w pobliżu szlaku zabytkowy wiadukt kolejowy) - Zielone Ludowe (ruiny zamku Homole) - Duszniki-Zdrój (kościół Piotra i Pawła z amboną-wielorybem, dworek Chopina, Muzeum Papiernictwa*, kościół św. Anny w Zieleńcu) - Długopole-Zdrój (pijalnia wód, dawny kościół ewangelicki) - Międzygórze (sanktuarium na Iglicznej, zabudowa mieszkalna i uzdrowiskowa, drewniany kościół) - Kąty Bystrzyckie (kościół ze średniowiecznymi polichromiami) - Lądek-Zdrój (kaplica św. Jerzego, Zdrój Wojciech)  - Złoty Stok (kopalnia złota i arszeniku, dawny kościół ewangelicki) – Paczków* (miasto leży historycznie na Dolnym Śląsku, ratusz, mury miejskie, kościół obronny, muzeum gazownictwa)

* zabytki i zespoły zabytków wpisane na prezydencją listę Pomników Historii


mapa/ trasa szlaku i atrakcji:  
>> 
https://pl.mapy.cz/s/pohutucabe





hala spacerowa w Świeradowie-Zdroju >> więcej TUTAJ 



Muzeum Dom Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie, oddział Muzeum Karkonoskiego  >> więcej TUTAJ 





Kościół Wang w Karpaczu >> więcej TUTAJ 



Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu >> więcej TUTAJ 



kaplica św. Anny na Grabowcu >> więcej TUTAJ 



kościół w Mysłakowicach z gankiem z kolumnami z Pompejów >> więcej TUTAJ 


pałac cesarski w Mysłakowicach 



Park w Bukowcu >> więcej TUTAJ 



Pałac w Bukowcu >> więcej TUTAJ 


Brama Kloebera >> więcej TUTAJ 



Szpital Wysoka Łąka w Kowarach >> więcej TUTAJ 


kościół w Lubawce >> więcej TUTAJ 


ruiny kalwarii na Świętej Górze w Lubawce >> więcej TUTAJ 









Krzeszów (w tym dom opata w Betlejem, kalwaria, bazylika, kościół św. Józefa, mauzoleum Piastów, kaplica św. Anny na Górze św. Anny) >> więcej TUTAJ 




dawne sanatorium dra Brehmera w Sokołowsku - pierwsze sanatorium gruźlicze na świecie >> więcej TUTAJ 



cerkiew w Sokołowsku >> więcej TUTAJ 



schronisko Andrzejówka >> więcej TUTAJ 


ruiny zamku Rogowiec - najwyżej położonego w Polsce >> więcej TUTAJ 




pałac Jedlinka w Jedlinie-Zdroju >> więcej TUTAJ 




Głuszyca / Walim: podziemne miasta w Kompleksie Riese: Osówka >> więcej TUTAJ, Włodarz >> więcej TUTAJ, Rzeczka >> więcej TUTAJ 


wieża widokowa na Wielkiej Sowie (dawna wieża Bismarcka) >> więcej TUTAJ 



Twierdza Srebrnogórska >> więcej TUTAJ 



wieża widokowa na Górze Wszystkich Świętych w Nowej Rudzie Słupcu >> więcej TUTAJ 


Kościół Matki Boskiej Bolesnej w Nowej Rudzie (Sanktuarium na Górze Wszystkich Świętych/ Sanktuarium Ziemi Noworudzkiej)





Bazylika w Wambierzycach >> więcej TUTAJ 




Kalwaria w Wambierzycach >> więcej TUTAJ 



Pijalnia Wód w Kudowie-Zdroju >> więcej TUTAJ 



Muzeum Zabawek w Kudowie-Zdroju >> więcej TUTAJ 


wiadukt kolejowy w Lewinie Kłodzkim >> więcej TUTAJ 


Zamek Homole >> więcej TUTAJ 



kościół w Dusznikach-Zdroju z cenną amboną-wielorybem i ołtarzem 14 wspomożycieli >> więcej TUTAJ 




Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju >> więcej TUTAJ 


dworek Chopina w Dusznikach-Zdroju >> więcej TUTAJ 


kościół św. Anny w Zieleńcu - jeden z najwyżej położonych kościołów w Sudetach 



pijalnia wód i dawny kościół ewangelicki w Długopolu-Zdroju >> więcej TUTAJ 




Sanktuarium na Górze Igliczna 







Międzygórze, więcej TUTAJ i kościół w Międzygórzu >> więcej TUTAJ 


kaplica św. Jerzego w Lądku-Zdroju >> więcej TUTAJ 



Zdrój Wojciech w Lądku-Zdroju >> więcej TUTAJ 


Kopalnia Złota w Złotym Stoku >> więcej TUTAJ 


ratusz w Paczkowie >> więcej TUTAJ 



kościół w Paczkowie >> więcej TUTAJ 



Muzeum Gazownictwa w Paczkowie >> więcej TUTAJ 


mury miejskie Paczkowa >> więcej TUTAJ 


Warto dodać, że w wielu wymienionych atrakcji i zabytków można dostać się również innymi szlakami, a nawet znaczna część z nich dostępna jest nie tylko dla wędrowców - znajdują się w miejscach, do których można dojechać we własnym zakresie lub komunikacją zbiorową. 


MAPA:



*****

polecam również inne posty oznaczone tagami: 



****

******

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały) 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem. 

licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach 
CC BY-NC-ND

autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz