Translate

14 lipca 2024

Zamek w Goli Dzierżoniowskiej (GALERIA)


Piękny zabytek ocalony przed zniszczeniem! 

Z ruiny wyczarowano magiczne miejsce!  










"Zamek w Goli Dzierżoniowskiej (niem. Schloss Guhlau)– zabytkowy zamek wybudowany w 1580 roku przez Leonarda von Rohnau w niewielkiej wsi, Gola Dzierżoniowska, w gminie Niemcza, w powiecie dzierżoniowskim, w województwie dolnośląskim. Zamek został wzniesiony przez Leonarda von Rohnau w 1580 roku. Jego fundamenty są w całości oparte na granitowej skale. Istnieją jednak zapisy świadczące o tym, iż miejsce to było zamieszkane już około 1000 roku. Pierwotny, renesansowy gmach zamku, powstały w latach 1600–1610, był przebudowywany i zmieniany do początku XVIII wieku. Zaniedbany i opuszczony, na przełomie XIX i XX wieku został odbudowany i odrestaurowany. Podczas II wojny światowej zamek został w znacznym stopniu zniszczony. Jego ostatni właściciele, rodzina von Prittwitz und Gaffron, zostali zmuszeni do opuszczenia posiadłości, która przeszła pod zarząd ówczesnych władz polskich [...]" 











"[...] Odtąd zamek stopniowo popadał w ruinę. Park otaczający posiadłość został zdewastowany, ale obecnie zarówno zamek, jak i park są objęte całkowitą ochroną.  Renesansowy zamek w Goli z dekoracjami sgraffitowymi i portalem zawierającym na fryzie heraldycznym herby rodów szlacheckich. Zamek renesansowy zbudowano w formie czworoboku z wewnętrznym dziedzińcem. Na środku dziedzińca do tej pory rośnie 300-letnia lipa. Na początku XVII wieku do początkowej zabudowy dodano wieżę we wschodnim narożniku. Od tamtej pory kształt budynku pozostał niezmieniony. Od 2000 roku prowadzone były na Zamku w Goli intensywne prace mające na celu przywrócenie pierwotnych walorów obiektu. Od 2013 w zamku funkcjonuje hotel, spa i restauracja Uroczysko 7 Stawów." (za: Wikipedia) 











W zabytku mieści się hotel, SPA, restauracja. 

mapa/lokalizacja: 


strona oficjalna:










polecam również inne posty oznaczone tagami: 

a w okolicy:






******

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały) 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem. 

licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach 

CC BY-NC-ND

autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku




 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz