Jan Sebastian Bach w 1723 roku został kantorem w Lipsku. Jego pierwszym szefem był… profesor Ludovici, konrektor pochodzący z Kamiennej Góry na Dolnym Śląsku. Wielki barokowy kompozytor napisał w Lipsku wiele swoich najznakomitszych dzieł. Niektóre z nich mają intrygujący związek z Dolnym Śląskiem! To m.in. kantaty, chorały, arie napisane do tekstów, które stworzyli poeci dolnośląscy. Tak właśnie jest z kantatą „Was willst du dich betrüben”, która w całości napisana jest do tekstu hymnu opublikowanego we Wrocławiu w 1630.
Autorem słów do utworu Bacha był poeta związany z Wrocławiem, Brzegiem, a także Rudną i Chobienią.
Johann Heermann urodził się 11 października 1585 roku w Rudnej koło Lubina – 100 lat przed Janem Sebastianem Bachem. Heermann był wybitnym śląskim poetą i pastorem ewangelickim. Początkowo uczył się w gimnazjum elżbietańskim we Wrocławiu i w gimnazjum w Brzegu. Studiował w Strasburgu. W 1630 roku, w czasie trwającej wojny trzydziestoletniej, która doprowadziła do śmierci jego parafian i rodziny, wydał we Wrocławiu tom „Devoti musica cordis” (Muzyka pobożnego serca). Wiele lat był pastorem w Chobieni (dziś wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie lubińskim, w gminie Rudna na lewym brzegu Odry). Zmarł 17 lutego 1647 roku w Lesznie, tuż przed zakończeniem wojny trzydziestoletniej, która doprowadziła do tego, że musiał opuścić swój region.
Jan Sebastian Bach wielokrotnie sięgał po teksty Heermanna. Napisał szereg chorałów opartych o słowa śląskiego pieśniarza. 23 lipca 1724 roku w Lipsku zaprezentował kantatę „Was willst du dich betrüben”, w całości opartą na chorale Johanna Heermanna.
To wyjątkowa kantata w twórczości Bacha. Jest to jedyne znane dzieło z cyklu kantat chorałowych, w którym Bach zachował oryginalny utwór literacki w całości i niezmienionej formie. Kantata oparta jest na siedmiozwrotkowym hymnie Johanna Heermanna z 1630 roku, opublikowanym we wrocławskim wydaniu. Utwór skupia się na zaufaniu do Boga, nawet w obliczu przeciwników. Okoliczności są bardzo ważne – trwała krwawa wojna trzydziestoletnia.
(na karcie tytułowej odnotowane jest nazwisko autora tekstu: Johann Heermann)
Kantata została napisana na bogaty zespół wykonawców: instrumenty dęte (corno da caccia , dwa flauto traverso, dwa oboje d'amore), trzech solistów (sopran , tenor i bas) oraz czterogłosowy chór, a także orkiestrę smyczków i basso continuo (instrument akompaniujący – najczęściej organy lub wiolonczela). Pod względem muzycznym kantata składa się z dwóch części chóralnych (pierwsza i ostatnia), recytatywu i czterech arii dla solistów. Arie są kunsztowne i niezwykłe. Jedna z nich „Wenn auch gleich aus der Höllen” zawiera intrygujący przykład muzycznej retoryki – w dźwiękach ukazane jest oblicze szatana!
nagranie kantaty Bacha (YouTube)
nagranie chóru "Was willst du dich betrüben" (YouTube)
nagranie arii „Wenn auch gleich aus der Höllen” (YouTube)
Wpis został opublikowany w 2024 roku z okazji 300. rocznicy premiery kantaty Bacha do słów pastora z Dolnego Śląska.
Zapraszam również:
Bach w Cieplicach i Wrocławiu! Niezwykła historia portretu mistrza
******
niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały)
Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa.
publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem.
licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach
CC BY-NC-ND
autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz