Wspaniały zabytek techniki - instrument z czasów Bacha! Organy w Krzeszowie to jeden z najwspanialszych barokowych instrumentów na Śląsku i w Polsce.
W tej galerii przepiękny prospekt organów i... wnętrza z mechanizmem!
Organy w bazylice w Krzeszowie posiadają 2690 grających piszczałek, 50 registrów, 3 manuały i klawiaturę pedałową.
"Bazylika Kolegiacka Wniebowzięcia NMP w Krzeszowie – barokowy kościół wchodzący w skład dawnego opactwa cystersów zbudowany w latach 1728–1735. Główne sanktuarium maryjne diecezji legnickiej. Od 1998 posiada godność bazyliki mniejszej, a od 2013 kolegiaty, jest także siedzibą dekanatu. Wnętrze utrzymane w tonacji biało złotej o wystroju rokokowym. Organy kościoła klasztornego zostały zbudowane w latach 1732-1737 przez Michała Englera Młodszego (6 września 1688 - 15 stycznia 1760) z Wrocławia. Front organów został ozdobiony figuralnie przez Antona Dorazila (ok. 1695 - 5 maja 1759) według projektu Ferdynanda Maksymiliana Brokoffa. W latach 1873-1874 firma Schlag & Söhne ze Świdnicy przeprowadziła gruntowne remonty i modernizacje, zgodnie z gustem epoki. Renowację i rekonstrukcję przeprowadziła w 2008 roku firma Orgelbau Jehmlich z Drezna. Zdecydowano się w dużej mierze wycofać romantyczne zmiany. Dziś organy zachowały się w większości w oryginalnym stanie. Organy Englera uważane są za najlepsze na Śląsku" (za: Wikipedia)
Latem w bazylice odbywają się Festiwale Muzyka Dawnych Mistrzów z darmowymi koncertami organowymi oraz biletowaną prezentacją organów.
mapa/lokalizacja:
polecam również:
lusterko organisty nad stołem do gry z klawiaturami |
****
za pięknym prospektem magia dźwięków zamienia się w technikę!
"Traktura (także traktura właściwa) – w organach i pozytywach, mechanizm przenoszący ruch klawisza i pozostałych urządzeń sterujących na znajdujące się w wiatrownicy wentyle otwierające dopływ powietrza do piszczałek. Zadaniami traktury są przekazywanie sygnału na odległość oraz wykonywanie pracy. Polecenia wydawane przez organistę za pośrednictwem elementów sterujących – klawiszy i przycisków, są przekazywane przez trakturę do odległych elementów wykonawczych w wiatrownicy – wentyli. Traktura mechaniczna jest najprostszą z punktu widzenia budowy. Pośrednikami między grającym a wiatrownicami są w niej zawory mechaniczne, dźwignie, cięgła i wałki" (za: wikipedia)
polecam również:
******
niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały)
Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa.
publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem.
licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach
CC BY-NC-ND
autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz