Na Dolnym Śląsku można zwiedzić wiele tras podziemnych i obiektów z podziemiami. Istnieje mnóstwo komercyjnych obiektów, które gwarantują bezpieczne poznawanie dawnych kopalń, sztolni czy naturalnych jaskiń. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem lub po wyznaczonych trasach. Amatorzy bardziej wymagających, dzikich miejsc, także znajdą coś dla siebie . W tym poście chciałem pokazać przede wszystkim „ucywilizowane” atrakcje, które zwiedza się w ramach regularnego ruchu turystycznego. Część z tych atrakcji znajduje się na oficjalnym Szlaku Tajemniczych Podziemi Dolnego Śląska.
Zapraszam! W tej galerii zebrałem jaskinie i trasy podziemne województwa dolnośląskiego, które odwiedziłem. To niezwykle ciekawe miejsca! W podziemnych trasach temperatura jest niższa (często stała w granicach 7-10 stopni C). To naturalne jaskinie, dawne kopalnie oraz sztolnie/podziemne miasta z okresu II wojny światowej (warto pamiętać, że historycznie związane są z martyrologią więźniów i jeńców).
Wszystkie miejsca w tym subiektywnym zestawieniu stanowią ucywilizowane atrakcje przeznaczone dla turystów (posiadają operatorów, godziny otwarcia, są biletowane i zabezpieczone).
Wpis stanowi subiektywny wybór tego typu miejsc (jednocześnie jest to większość komercyjnych tras podziemnych dostępnych w województwie).
W regionie działa Szlak Tajemniczych Podziemi Dolnego Śląska, który obejmuje kilkanaście atrakcji (1. Kopalnia św. Jan w Krobicy, 2. Podziemia Zamku Książ, 3. Stara Kopalnia w Wałbrzychu, 4. Sztolnie Walimskie, 5. Podziemne Miasto Osówka, 6. Twierdza Srebrna Góra, 7. Twierdza Kłodzko, 8. Kłodzko – Podziemna Trasa, 9. Złoty Stok – Kopalnia Złota, 10. Kopalnia Uranu w Kletnie, 11. Time Gates – Bramy Czasu, 12. Podziemna Trasa Turystyczna „Projekt Arado” w Kamiennej Górze, więcej: https://szlakpodziemi.pl/szlak-tajemniczych-podziemi/)
W mojej galerii znajdziecie KILKANAŚCIE różnych tras. Zdjęcia są opisane (w linkach moje relacje z opisem, informacjami i mapkami). Zapraszam 😊
Jaskinia Niedźwiedzia, Kletno.
powiat kłodzki
Zapraszam po więcej:
***
Stara Kopalnia. Wałbrzych.
Zapraszam po więcej:
***
Sztolnie Włodarz (kompleks Riese).
Jugowice.
powiat wałbrzyski
Zapraszam po więcej:
***
Time Gates. Jelenia Góra.
Zapraszam po więcej:
***
Podziemne miasto Osówka (kompleks Riese).
Głuszyca/Sierpnica.
powiat wałbrzyski
Zapraszam po więcej:
***
Dawna Kopalnia (muzeum górnictwa z trasą podziemną). Nowa Ruda.
powiat kłodzki
Zapraszam po więcej:
***
Kopalnia Podgórze. Kowary.
powiat karkonoski
Zapraszam po więcej:
***
Muzeum Górnictwa i Hutnictwa Złota. Złoty Stok.
powiat ząbkowicki
Zapraszam po więcej:
***
Geopark Kopalnia św. Jana. Krobica.
powiat lwówecki
Zapraszam po więcej:
***
Kopalnia Uranu (Podziemna Trasa Turystyczno–Edukacyjna). Kletno.
powiat kłodzki
Zapraszam po więcej:
***
Podziemna Trasa Edukacyjna po nieczynnej kopalni Niklu, Chryzoprazu i Opalu.
Szklary Huta.
powiat ząbkowicki
Zapraszam po więcej:
***
Twierdza Srebrnogórska
Srebrna Góra
powiat ząbkowicki
***
sztolnie Rzeczka (kompleks Riese). Walim.
powiat wałbrzyski
Zapraszam po więcej:
***
Projekt Arado - Zaginione laboratorium Hitlera (trasa podziemna)
Kamienna Góra
zapraszam po więcej:
***
piwnice Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku
zapraszam po więcej:
***
Podziemia Zamku Książ (Kompleks Riese)
Wałbrzych
zapraszam po więcej:
***
Podziemna Trasa Turystyczna w Kłodzku
****
Na Dolnym Śląsku warto również odwiedzić:
- Jaskinia Radochowska (powiat kłodzki)
- Kopalnia Złota "Aurelia" w Złotoryi
polecam również inne posty na blogu oznaczone tagami:
******
niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały)
Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa.
publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem.
licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach
CC BY-NC-ND
autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz