Translate

4 października 2018

Gdzie szukać jesieni na szóstkę? (subiektywny wybór miejsc, w których oczaruje nas pora barwnych liści)

Październik to chyba najpiękniejszy jesienny miesiąc. Wielbiciele tej pory roku mogą nasycić oczy barwnymi koronami drzew, jesiennymi kwiatami, owocami. Widać już też czasem szron czy śnieg. Przy dobrej aurze można podziwiać spektakularne widoki – wręcz impresjonistyczne melanże ciepłych i zimnych kolorów. Ale właśnie – gdzie ich szukać? Przeglądając moje posty z 7 lat dokonałem wyboru najciekawszych atrakcji. Pogrupowałem je w 6 najbardziej interesujących moim zdaniem obszarów. 




Lubicie widok żółtych i czerwony liści? Mieniące się w lustrze wody barwy nieba, złotego lasu? Ogniste zachody słońca? Dobrze trafiliście!



jarzębina 


nawłoć 


pole gryki 


zimowit 

Jesienią bardzo dobrze widać, jak szybko przyroda ożywiona reaguje na efekty astronomicznego układu Ziemia – Słońce. Dni są coraz krótsze i zimniejsze. Choćby winobluszcz – prawdziwy jesienny wskaźnik upływu czasu - z dnia na dzień potrafi zarumienić się. Wystarczy jedna mroźna noc, by cały jesion stracił liście. W przypadku lasów i parków te zmiany rozłożone są na całe tygodnie. Ale i to nie trwa przecież wiecznie. Najlepszą chwilą na uchwycenie jakże ulotnego, różnorodnego i wyjątkowego piękna jesieni jest właśnie październik (niniejszy poradnik przyda się jednak i na listopad oraz w przyszłości na końcówkę września!).


zachód słońca w Kamiennej Górze 


tarnina


jeżyna 


dzika grusza 

O niezwykłym miesiącu roku, jego charakterze, ciekawych tradycjach pisałem w osobnym poście: Czas paździerzy i wina.


klon


trzmielina 


rajskie jabłuszka 


jesienna ścieżka - Stary Trakt Kamiennogórski 


Z kolei w moim poradniku o szukaniu jesieni zebrałem zdjęcia i uwagi dotyczące 6 grup obszarów zlokalizowanych na Dolnym Śląsku i w sąsiedztwie. To Park Krajobrazowy Sudetów Wałbrzyskich, Rudawy Janowickie, Książański Park Krajobrazowy, miejskie parki i uzdrowiskowy klimat, Góra Choina i Jezioro Lubachowskie oraz Kotlina Kamiennogórska i Karkonosze. Obejmują one takie miasta i powiaty, jak: Wrocław, Wałbrzych, kłodzki, kamiennogórski, wałbrzyski i jeleniogórski, a także niewielki skrawek czeskich Sudetów (Javoří hory, Krkonoše).


Góry Lisie 


I. Od Boguszowa po Jedlinę 
Południe powiatu wałbrzyskiego to malowniczy skrawek Sudetów na styku Gór Kamiennych i Gór Wałbrzyskich. Na terenie kilku gmin ulokowany jest Park Krajobrazowy Sudetów Wałbrzyskich. Bardzo ciekawy obszar, gdzie nie brakuje niezwykłych panoram – także tych jesiennych. Warto wybrać się w co najmniej kilka miejsc.



Widok z Lesistej Wielkiej na sokołowskie "Alpy"



Jednym z nich jest na pewno Masyw Lesistej. Wspaniała góra nie ma na razie na szczycie wieży widokowej, ale z wybranych punktów na szlaku rozciągają się majestatyczne krajobrazy – widzimy np. pofalowaną, barwną koronę Gór Suchych. Sama Lesista jest ciekawa również ze względu na pomnik przyrody – szczeliny wiatrowe. Unikalny twór geologiczny tych wzniesień powstałych w okresie aktywności wulkanicznej.






Z Lesistej widać wieniec wzniesień otaczających Dolinę Sokołowska. Właśnie tutaj się przenosimy. Stożek, Bukowiec, Kostrzyna, Garbatka, Włostowa – między innymi te góry, porośnięte mieszanymi lasami, jesienią stają się prawdziwym teatrem o niepowtarzalnej scenografii.


widoki z Kostrzyny 


cerkiew w Sokołowsku 


sielska Dolina Sokołowska - widok ze Stożka 



W pobliżu warto zajrzeć też do urokliwej wsi Rybnica Leśna z drewnianym kościołkiem, którego zabytkowa bryła świetnie komponuje się z otaczającą przyrodą, oraz do Andrzejówki – świetnego sudeckiego schroniska w tej samej wsi. Obie atrakcje w październiku mają swoje święta (rocznicę otwarcia i wspomnienie liturgiczne).



św. Jadwiga



Andrzejówka 



Szlakiem z Sokołowska lub Andrzejówki dojdziemy też na przygraniczny szczyt Ruprechtický Špičák. Widoki z wieży na tej górze są warte forsownego podejścia!


Szpiczak - wrzesień 

Szpiczak - listopad 


Ostatnim etapem zwiedzania parku są okolice Wałbrzycha i Jedliny – a dokładnie ścieżka widokowa pomiędzy Jałowcem a Dłużyną. Powstała trasa z punktami widokowymi na trzech szczytach, w tym z nowoczesną, słynną wieżą na Borowej. Ta część gór również pozwoli nam na podziwianie wspaniałych sudeckich panoram.





II. Skały i jeziora
Kolejny park krajobrazowy w naszej wędrówce. Przenosimy się w Rudawy Janowickie na pogranicze powiatów kamiennogórskiego i jeleniogórskiego. Spektakularne widoki o każdej porze roku zapewniają tam głównie dwie atrakcje – Kolorowe Jeziorka oraz Góry Sokole z punktami widokowymi. Jednak nie tylko one. Mamy przecież u naszych stóp Dolinę Pałaców i Ogrodów.


Zamek Karpniki w Rudawach 



Jezioro niedaleko pałacu w Bukowcu w Rudawach 



Wieża widokowa w Bukowcu 


Panorama na Rudawy z Raszowa w powiecie kamiennogórskim 


Trzcińsko - widok na Sokolik 

Sokolik i Krzyżna Góra – dwa charakterystyczne wierzchołki to skaliste wzniesienia. Na ich szczycie znajdują się wiekowe punkty widokowe. Można z nich podziwiać krajobrazy Rudaw oraz Karkonoszy. Złota Jesień miesza się tu często z zimowymi już akcentami.











kwiaty lodowe w Rudawach 


Kultowe jeziorka – Purpurowe i Błękitne barwne są przez cały rok. Jesienne otoczenie dodaje tym klejnotom Sudetów dodatkowego szlifu.





III. Perły Daisy
Wracamy na Ziemię Wałbrzyską. Tym razem dwa rezerwaty Książańskiego Parku Krajobrazowego, czyli miejsca, którymi sto lat temu przechadzała się księżna Daisy von Pless.


trzmielina w parku


brama w parku 

Jeziorko Daisy to wspaniały skrawek parku. Znajdziemy tam romantyczne ruiny oraz niewielkie zalane wyrobisko. Otaczające lasy jesienią mienią się złotymi barwami. To prawdziwa uczta dla oczu.






Wracając z jeziorka, można wstąpić do Palmiarni, gdzie dla kontrastu zobaczymy egzotykę w stadium bujnego rozkwitu. Ale nie tylko. Kolekcja drzewek bonsai to szansa na ujrzenie jesieni w miniaturze.






Tuż obok, u stóp Książa mamy Przełomy Pełcznicy. Dolina rzeki płynącej z Wałbrzycha do Świebodzic również zapewnia niezapomnianych wrażeń. Punkty widokowe, park, ruiny Starego Książa oraz tarasy ogrodowe zamku Książ to lokalizacje na cały dzień spacerów.














IV. Jak z baśni
Za górami, za lasami... tak właśnie można poczuć się w Zagórzu Śląskim i okolicy. Styk Gór Wałbrzyskich i Gór Sowich zadowoli najbardziej wymagających.





Mamy tam w komplecie jesienne rarytasy: piękne lasy, zamek, urokliwe wiejskie zakątki i malownicze jezioro. Do tego ciekawe punkty widokowe. Majestatyczne panoramy rozciągają się z drogi łączącej Niedźwiedzicę z Zagórzem (na Zamek Grodno i oddaloną Ślężę). W samej wsi warto wybrać się na platformę widokową. Niezapomniane krajobrazy podziwiać można z wieży zamku. Obowiązkowy jest też spacer brzegami jeziora oraz odwiedziny zapory (Jezioro Bystrzyckie).










V. W kurorcie i parku
Jesień jest piękna nie tylko w górach i na wsi. Także miasta oferują urocze widoki. Szczególnie uzdrowiska. Październikowe cuda można zobaczyć w parkach zdrojowych. Warto wybrać się w tym celu do Szczawna, Kudowy, Polanicy, Dusznik czy też Lądka lub Świeradowa. Niewielkie miasteczka mają wiele interesujących zakątków. Dodatkowym atutem jest możliwość skorzystania z ich kurortowego klimatu.


Szczawno-Zdrój 


Kudowa-Zdrój


Lądek-Zdrój - Arboretum 


Lądek-Zdrój 


Lądek-Zdrój - Arboretum 


Lądek-Zdrój - Arboretum 


Kudowa-Zdrój - Jarków (Ogród Japoński) 


Kudowa-Zdrój - Jarków (Ogród Japoński) 


Kudowa-Zdrój


Kudowa-Zdrój


Szczawno-Zdrój 


Szczawno-Zdrój 


Szczawno-Zdrój 


Szczawno-Zdrój 


Szczawno-Zdrój 


Świeradów-Zdrój 

Nie można też zapomnieć o Wrocławiu. Jego parki oraz ogrody to przecież kilometry alejek, na których jesień i jej cuda czają się na każdym kroku. Prawdziwymi hitami sezonu są takie miejsca jak Pergola przy Hali Stulecia, Ogród Japoński, Ogród Botaniczny (święto dyni w połowie miesiąca!) oraz gmach Muzeum Narodowego.






VI. Z kotliny na szczyt królowej
Na koniec najbliższe okolice „siedziby” bloga – Kotlina Kamiennogórska i Karkonosze. Te dwie krainy przenikają się tutaj mocno. Wjazd do kotliny od strony Wałbrzycha pozwala ujrzeć wspaniały pejzaż górski z miastem, nad którym królują szczyty ze Śnieżką na czele. Często jesienią błękitniejące w dali góry przykrywa już biały puch. Tymczasem w niższych, cieplejszych partiach jesień jest w fazie złota i czerwieni.





Jesienny Chełmiec widziany z Kamiennej Góry 


Śnieżka z Kamiennej Góry 









Same najwyższe partie Sudetów to również pasjonująca sceneria jesiennego spektaklu. Można go podziwiać z wielu szlaków po polskiej i czeskiej stronie Karkonoszy. Doskonałe widoki na góry rozpościerają się np. z wieży zamku Chojnik, z Małej Upy lub z Jańskich Łaźni (gdzie znajduje się słynna ścieżka Spacer w Koronach Drzew). Bliźniacze do kamiennogórskich krajobrazy miasta i potężnych szczytów, zobaczymy w Trutnovie. Z parku miejskiego w czeskiej miejscowości rozpościera się fantastyczna panorama na Karkonosze i inne sudeckie pasma.












Dziękuję za lekturę i życzę udanych jesiennych spacerów. Wpisy dotyczące wybranych lokalizacji znajdują się w wielu innych postach na blogu. Można je znaleźć, korzystając z chmury tagów po prawej stronie.


miłorząb japoński - ogród japoński w Jarkowie 


winobluszcz pięciolistny - park Bukowiec 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz