Piękne położenie na Przełęczy Trzech Dolin (810 m n.p.m) u podnóża Waligóry (Korona Gór Polski, Korona Sudetów, Korona Sudetów Polskich) zapewnia Andrzejówce wspaniałe górskie towarzystwo. To otoczenie doskonale komponuje się z drewnianym obiektem o każdej prze roku. Blisko jest do ciekawych miejsc: ruin zamków Radosno i Rogowiec, a także do Sokołowska, urokliwej Rybnicy Leśnej czy na granicę polsko-czeską, gdzie na turystów czeka Ruprechtický Špičák z wieżą widokową.
Okolice Andrzejówki: od góry - Park Krajobrazowy Sudetów Wałbrzyskich, Sokołowsko (cerkiew), Ruprechtický Špičák, Rybnica Leśna (zabytkowy drewniany kościół św. Jadwigi)
Trochę historii
Schronisko w Górach Kamiennych (w najwyższej części pasma, czyli w Górach Suchych) zostało otwarte 21 października 1933 roku. Inicjatywę budowy podjęło niemieckie towarzystwo turystyczne z Wałbrzycha WGV (Waldenburger Gebirgs Verein). Jego szefem był wówczas aptekarz Andreas Bock (1866 – 1942) i to od jego imienia pochodzi pierwotna nazwa schroniska, czyli Andreasbaude. Andrzejówka to po prostu tłumaczenie tego historycznego nazewnictwa. W źródłach znajdujemy informację, że projektantem budowli był wałbrzyski architekt Kronke, a autorem wystroju wnętrz Brochenberger.
W latach 30. minionego wieku był to nowoczesny obiekt wyposażony we wszystkie instalacje. Dysponował ponad 200 miejscami w części restauracyjnej. Mógł też udzielić 25 noclegów. Jednym ze słynnych gości była królowa holenderska Wilhelmina van Oranje-Nassau.
informacje turystyczne
Urodziny
W rocznicę otwarcia Andrzejówka obchodzi swoje urodziny. W 2013 schronisko świętowało swoje 80. urodziny. Odbył się koncert. Najlepszym prezentem było jednak zwycięstwo w plebiscycie Magazynu Turystyki Górskiej „n.p.m.”. Andrzejówka wygrała ranking schronisk górskich (w II edycji zajęła 3. miejsce).
Uroki Andrzejówki są widoczne o każdej porze roku
Na szlaku
Andrzejówka stanowi ważny węzeł turystyczny. W okolicy schroniska krzyżują się liczne szlaki, w tym Główny Sudecki Szlak Konny oraz Główny Szlak Sudecki im. M. Orłowicza. Od barw na mapie i planszach jest aż tęczowo:
informacja turystyczna, w tle nieczynna część schroniska
pieszy czerwony z Jedliny do Sokołowska (m.in. przez Rogowiec i Stożek),
Rogowiec- szczyt i ruiny zamku o tej samej nazwie - piękny punkt widokowy na otaczające tereny
żółty z Głuszycy do Sokołowska (przez Waligórę i zamek Radosno),
Waligóra - widok ze Szpiczaka
baszta zamku Radosno w połowie drogi między Andrzejówką a Sokołowskiem
ruiny zabudowań gospodarczych w pobliżu nieistniejącego zamku myśliwskiego Hochbergów na Waligórze
zielony z Wałbrzycha do Unisławia Śląskiego (przez Rybnicę Leśną),
Romantyczne podnóże Gór Suchych w dolinie Sokołowska
drogowskaz na zamek Radosno
dawny szpital, obecnie Laboratorium Kultury w Sokołowsku
niebieski z Mieroszowa do Rybnicy (m.in. przez Kostrzynę oraz Suchawą),
zimowe widoki na Przełęcz Trzech Dolin z Andrzejówką
tak zwana Droga Karkonoska na zboczu Włostowej
czarny do Przełęczy pod Szpiczakiem (Ruprechtický Špičák),
widoki z wieży na Szpiczaku
granica państwa
a także zielony rowerowy wokół Głuszycy i niebieski z Radosnej do Trzech Strug. Szlak konny przez Andrzejówkę wiedzie z Nowej Rudy do Bukówki. Czerwony narciarski prowadzi z kolei do schroniska Zygmuntówka na Przełęczy Jugowskiej w Górach Sowich.
Więcej o atrakcjach otaczających schronisko w odcinkowym cyklu o Parku Krajobrazowym Sudetów Wałbrzyskich:
* Piękny dwudziestoletni – PK Sudetów Wałbrzyskich – cz. III: wysepki kultury i historii oraz turystyczne hity
* Piękny dwudziestoletni – PK Sudetów Wałbrzyskich – cz. II: Skarby przyrody
* Piękny, dwudziestoletni – PK Sudetów Wałbrzyskich – cz. I PORY ROKU
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz