Translate

3 października 2018

A jak – Andrzejówka - schronisko w Górach Suchych

Schronisko górskie malowniczo położone w Górach Suchych. W tym roku kończy 85 lat! Jest więc stosunkowo młodym azylem dla sudeckich piechurów. Niektóre karkonoskie czy rudawskie obiekty tego typu mają nawet wielowiekową tradycję. Niemniej Andrzejówka podoba się turystom. Była m.in. zwycięzcą III Rankingu schronisk górskich magazynu „n.p.m.”. Koniecznie trzeba podkreślić, że to ważny węzeł szlaków. Przebiegają tam trasy piesze, narciarskie, rowerowe i konne. 



Piękne położenie na Przełęczy Trzech Dolin (810 m n.p.m) u podnóża Waligóry (Korona Gór Polski, Korona Sudetów, Korona Sudetów Polskich) zapewnia Andrzejówce wspaniałe górskie towarzystwo. To otoczenie doskonale komponuje się z drewnianym obiektem o każdej prze roku. Blisko jest do ciekawych miejsc: ruin zamków Radosno i Rogowiec, a także do Sokołowska, urokliwej Rybnicy Leśnej czy na granicę polsko-czeską, gdzie na turystów czeka Ruprechtický Špičák z wieżą widokową.






Okolice Andrzejówki: od góry - Park Krajobrazowy Sudetów Wałbrzyskich, Sokołowsko (cerkiew),  Ruprechtický Špičák, Rybnica Leśna (zabytkowy drewniany kościół św. Jadwigi) 


Trochę historii 
Schronisko w Górach Kamiennych (w najwyższej części pasma, czyli w Górach Suchych) zostało otwarte 21 października 1933 roku. Inicjatywę budowy podjęło niemieckie towarzystwo turystyczne z Wałbrzycha WGV (Waldenburger Gebirgs Verein). Jego szefem był wówczas aptekarz Andreas Bock  (1866 – 1942) i to od jego imienia pochodzi pierwotna nazwa schroniska, czyli Andreasbaude. Andrzejówka to po prostu tłumaczenie tego historycznego nazewnictwa. W źródłach znajdujemy informację, że projektantem budowli był wałbrzyski architekt Kronke, a autorem wystroju wnętrz Brochenberger.




W latach 30. minionego wieku był to nowoczesny obiekt wyposażony we wszystkie instalacje. Dysponował ponad 200 miejscami w części restauracyjnej. Mógł też udzielić 25 noclegów. Jednym ze słynnych gości była królowa holenderska Wilhelmina van Oranje-Nassau.



informacje turystyczne 


Urodziny 
W rocznicę otwarcia Andrzejówka obchodzi swoje urodziny. W 2013 schronisko świętowało swoje 80. urodziny. Odbył się koncert. Najlepszym prezentem było jednak zwycięstwo w plebiscycie Magazynu Turystyki Górskiej „n.p.m.”. Andrzejówka wygrała ranking schronisk górskich (w II edycji zajęła 3. miejsce). 








Uroki Andrzejówki są widoczne o każdej porze roku 


Na szlaku 
Andrzejówka stanowi ważny węzeł turystyczny. W okolicy schroniska krzyżują się liczne szlaki, w tym Główny Sudecki Szlak Konny oraz Główny Szlak Sudecki im. M. Orłowicza. Od barw na mapie i planszach jest aż tęczowo:



informacja turystyczna, w tle nieczynna część schroniska  


pieszy czerwony z Jedliny do Sokołowska (m.in. przez Rogowiec i Stożek),


Rogowiec- szczyt i ruiny zamku o tej samej nazwie - piękny punkt widokowy na otaczające tereny

żółty z Głuszycy do Sokołowska (przez Waligórę i zamek Radosno),


Waligóra - widok ze Szpiczaka 


baszta zamku Radosno w połowie drogi między Andrzejówką a Sokołowskiem 


ruiny zabudowań gospodarczych w pobliżu nieistniejącego zamku myśliwskiego Hochbergów na Waligórze

zielony z Wałbrzycha do Unisławia Śląskiego (przez Rybnicę Leśną),


Romantyczne podnóże Gór Suchych w dolinie Sokołowska 


drogowskaz na zamek Radosno 


dawny szpital, obecnie Laboratorium Kultury w Sokołowsku 

niebieski z Mieroszowa do Rybnicy (m.in. przez Kostrzynę oraz Suchawą),



zimowe widoki na Przełęcz Trzech Dolin z Andrzejówką 


tak zwana Droga Karkonoska na zboczu Włostowej 


czarny do Przełęczy pod Szpiczakiem (Ruprechtický Špičák),


widoki z wieży na Szpiczaku 


granica państwa 

a także zielony rowerowy wokół Głuszycy i niebieski z Radosnej do Trzech Strug. Szlak konny przez Andrzejówkę wiedzie z Nowej Rudy do Bukówki. Czerwony narciarski prowadzi z kolei do schroniska Zygmuntówka na Przełęczy Jugowskiej w Górach Sowich.




Więcej o atrakcjach otaczających schronisko w odcinkowym cyklu o Parku Krajobrazowym Sudetów Wałbrzyskich: 
* Piękny dwudziestoletni – PK Sudetów Wałbrzyskich – cz. III: wysepki kultury i historii oraz turystyczne hity
* Piękny dwudziestoletni – PK Sudetów Wałbrzyskich – cz. II: Skarby przyrody
* Piękny, dwudziestoletni – PK Sudetów Wałbrzyskich – cz. I PORY ROKU



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz