Co szczególnie zwróciło moją uwagę? Zobaczmy to jeszcze raz!
Wiosna zaczęła się pod koniec marca równonocą, a zakończy się 21 czerwca z nadejściem najdłuższego dnia w roku. Ta ćwiartka całego roku była, jak to zwykle bywa, możliwie bardzo zróżnicowana. Już od początku kusiła powrotem ciepłej aury i stopniowym ożywianiem przyrody. Natura wracała do życia, delektując obserwatorów pięknymi zwiastunami.
ukwiecony Park Krajobrazowy Dolina Bystrzycy
u podnóża Gór Suchych i Masywu Lesistej
Pierwsze kwiaty i liście standardowo wzbudzały zachwyt. Maj ujawnił nieco kapryśnej strony wiosny. Zima zdawała się wracać zdecydowanie zbyt wcześnie. Ostatecznie jednak wiosna wygrała ten pojedynek i zapanowała triumfalnie. Lasy i łąki z dnia na dzień zieleniały. Pojawiały się kolejne kwiaty. Rytm przyrody odkrywał swoje piękno. Nie zawiodły takie hity, jak rzepakowe pola czy też kwitnące rododendrony i już u schyłku wiosny łubiny oraz tulipanowce. Oczywiście znacznie więcej rozmaitych gatunków sprawiało, że ciepła pora roku kusiła swoim czarem.
ukwiecona Kotlina Kamiennogórska
rzepakowe pola w Sudetach
kwitnące rododendrony i azalie w parku zdrojowym w Szczawnie-Zdroju
magnolie z Nysy
Wiosnę zacząłem od spaceru przez pasmo Dzikowca i Lesistej. Wędrówka przyniosła wspaniałe widoki na sudeckie szczyty i doliny. Śnieżka majestatycznie prezentowała się w kontrastującej śnieżnej bieli. Kolejne wyprawy były okazją do coraz bliższego kontaktu z budzącą się wiosną. Sudeckie szczyty, parki, ogrody – wszędzie tam bujna flora czarowała wspaniałe obrazy. W tym miejscu chciałbym jeszcze raz podziękować tym, którzy zagłosowali na moje zdjęcie w konkursie fanpage wieży na Trójgarbie. Moja fotografia z widokami otrzymała największą liczbę lajków i została uznana za zdjęcie maja.
pierwsza wiosenna wędrówka - pętla w Paśmie Lesistej
wiosenna Borówkowa
kapryśne Góry Suche po czeskiej stronie: zieleń i śnieg
półmetek wiosny - kwiaty w Książu
woda i góry - dawny kamieniołom w Borównie
przebudzenie wiosny w Sokołowsku
wiosenne panoramy z Trójgarbu
Nie zabrakło też wspaniałych zjawisk na niebie: tęczowego halo czy też barwnych zachodów słońca.
zachód słońca w Kamiennej Górze
efekt halo na niebie
zachód słońca w Górach Suchych
Wiosna była też porą roku na zwiedzanie skarbów kultury. Odwiedziłem miasta Śląska i nie tylko, a tam kościoły, zamki, pałace i inne atrakcje.
Nysa, Świdnica, Lwówek Śląski czy Wrocław - niektóre z odwiedzonych wiosną miejsc kultury, sztuki i historii
Jak zwykle wszystkie posty znajdują się w kalendarium (prawy panel strony w trybie stacjonarnym).
Zapraszam na wspólne letnie zwiedzanie i zachwycanie się światem :)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz