Paderewski to wybitna postać świata sztuki i polityki. Ważny dla Polaków, ceniony na całym świecie. Jego pomnik we Wrocławiu przypomina o pobycie polskiego muzyka i polityka na Dolnym Śląsku.
18 listopada 1860 urodził się Ignacy Jan Paderewski, muzyk, dyplomata i polityk.
Jest uważany za jednego z Ojców Niepodległości Polski i wyliczany jest w gronie "architektów odrodzonego państwa". Razem z Romanem Dmowskim uczestniczył w konferencji pokojowej w Paryżu i był sygnatariuszem traktatu wersalskiego. Od 18 stycznia 1919 do 27 listopada 1919 piastował urząd Prezydenta Ministrów (tak do 1921 roku nazywano premiera, czyli prezesa rady ministrów), stojąc na czele rządu. Jednocześnie był ministrem spraw zagranicznych RP. Urzędował 313 dni.
We Wrocławiu koncertował po raz pierwszy 6 lutego 1891 roku, a następnie jesienią 26 października 1901 roku. Koncerty wybitnego wirtuoza były okazją do manifestacji polskości wśród Polaków mieszających wówczas na Dolnym Śląsku.
Warto dodać, że tego samego roku, 29 maja 1901 roku, w Dreźnie odbyła się prapremiera jedynej opery Paderewskiego - "Manru" - na motywach opowieści Józefa Ignacego Kraszewskiego. Spektakl został zainscenizowany w słynnej Operze Sempera, którą wzniósł Gottfried Semper, syn kupca z Kamiennej Góry na Dolnym Śląsku. Dyrygował Ernst von Schuch (w latach 1867/68 był muzykiem w teatrze Wrocławiu). Opera Paderewskiego została również wystawiona w USA, gdzie kompozytor był wysoko ceniony. Premierę miała 14 lutego 1902 w Metropolitan Opera w Nowym Jorku - dyrygował Walter Damrosch, urodzony 30 stycznia 1862 roku we Wrocławiu. W spektaklu śpiewała gwiazda opery - Marcella Sembrich, polska śpiewaczka, znana również z występów we Wrocławiu w latach 1887 - 1898. Paderewski zmarł 29 czerwca 1941 roku w Nowym Jorku.
We Wrocławiu Ignacego Jana Paderewskiego sportretował profesor Max Wislicenus (1861–1957) z Królewskiej Szkoły Sztuki i Przemysłu Artystycznego (jego drugą żoną była Wanda Bibrowicz, słynna polska artystka, znana z tkanin artystycznych). Portret Paderewskiego znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
16 czerwca 2018 roku na Promenadzie Staromiejskiej we Wrocławiu (obok Narodowego Forum Muzyki) uroczyście odsłonięto popiersie Ignacego Jana Paderewskiego
polecam również posty związane z muzyką - w tym o odwiedzinach słynnych kompozytorów na Dolnym Śląsku (także o Polakach)
****
niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic
****
Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa.
CC BY-NC-ND
Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.
****
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz