Niecodzienna forma nekropolii. Zabytek, który stał się dawno temu cmentarzem.
Ruiny sakralnej, średniowiecznej budowli służą do dziś...
"Sankt-Nikolai-Kirche (górnołużycki: Mikławska cyrkej) - kościół został zbudowany na początku XV wieku. Podczas oblężenia miasta w 1620 roku przez elektora Johanna Georga I kościół Mikołajów został poważnie uszkodzony i zdewastowany. W 1639 roku, zanim odbudowano kościół, materiały przeznaczone na ten cel zostały użyte przez Szwedów do budowy palisad podczas oblężenia miasta [...]"
"[...] Ze względu na koszty kapituła katedralna postanowiła odbudować kościół Najświętszej Marii Panny, który spłonął w 1634 roku, a nie kościół św. Mikołaja. W rezultacie Nikolaikirche do dziś pozostaje ruiną. Od 1852 roku w nowo wybudowanej i konsekrowanej kaplicy w murach kościoła na cmentarzu kościoła św. Mikołaja odbywają się nabożeństwa pogrzebowe. Od 1745 roku ruiny kościoła wykorzystywane są również jako cmentarz, pochowano tam liczne osobistości serbołużyckie związane z Budziszynem" (wikipedia)
"Budziszyn (niem. Bautzen, górnołuż. Budyšin, dolnołuż. Budyšyn) – miasto powiatowe w Niemczech, we wschodniej części kraju związkowego Saksonia, w okręgu administracyjnym Drezno, siedziba powiatu Budziszyn, nad rzeką Sprewą. Budziszyn jest historyczną stolicą Górnych Łużyc i centrum kulturalnym Łużyczan. W roku 1613 śląski regionalista i historyk Mikołaj Henel z Prudnika wymienił miejscowość w swoim dziele o geografii Śląska pt. Silesiographia podając jej łacińską nazwę: Budissina. W 1002 miasto zostało przyłączone do Polski przez Bolesława Chrobrego [...]"
"[...] W 1018 r. w Budziszynie został zawarty pokój między Bolesławem Chrobrym i cesarzem Henrykiem II pozostawiający miasto w granicach Polski. W okresie unii polsko-saskiej przez miasto prowadziła jedna z tras łączących Drezno i Warszawę" (wikipedia)
lokalizacja:
polecam również inne wpisy z tego miasta:
a także posty oznaczone tagami:
****
***
niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic
****
Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa.
CC BY-NC-ND
Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.
****
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz