Łużycka perełka w małym miasteczku. Stara piernikarnia w kamieniczce na klimatycznym ryneczku przy Via Regia. Przez wieki służyła pokoleniom piernikarzy, dziś upamiętnia ich rzemiosło!
Stare formy, przyprawy, receptury, narzędzia, a także codzienne wyposażenie domostwa - muzeum w Weißenberg to magiczny zakątek, w którym z dala od wielkomiejskiego gwaru można zagubić się w pachnącej historii!
"Weißenberg (górnołuż. Wóspork) – miasto w Niemczech, w kraju związkowym Saksonia, w okręgu administracyjnym Drezno, w powiecie Budziszyn, na Łużycach Górnych" (wikipedia)
Geograficznie jest to Pogórze Łużyckie (w Pogórzu Zachodniosudeckim, w łańcuchu Sudetów)
Muzeum „Stara Piernikarnia” znajduje się w wiekowej piekarni pierników na rynku w Weißenbergu. Jest to stary budynek z muru pruskiego, pochodzący z 1617 roku (uznawany jest za jeden z najstarszych budynków w Weißenberg). Związany był z rzemiosłem wytwórców pierników z Weißenbergu aż do 1937 roku. W 1941 roku ostatni piernikarz, Paul Hermann Opitz, podarował dom miastu, które przekształciło go w muzeum. Do dziś wnętrza historycznego budynku, z zachowanym klimatem, zachwycają bogatą ekspozycją.
na zdjęciach:
eksponaty i wnętrza muzeum, m.in. formy piernikarskie: tradycyjne i do wyciskania pierników figurlanych, narzędzia do przygotowania i wypieku cista, stare opakowania po mące i przyprawach, przyprawy i dodatki, pierniki z różnych części Europy, puszki na ciastka, młynki, a także najróżniejsze sprzęty domowe i meble.
oficjalna strona z informacjami na temat dostępności:
https://stadt-weissenberg.de/tourismus-freizeit/pfefferkuchen-museum
https://stadt-weissenberg.de/tourismus-freizeit/pfefferkuchen-museum
lokalizacja:
polecam również:
polecam także posty oznaczone tagami:
A w okolicy:
poza Dolnym Śląskiem - post urlopowy
miejsce odwiedziłem, korzystając z komunikacyjnej promocji w Niemczech "9 EURO TICKET"
skoro o Świętach Bożego Narodzenia mowa...:
***
niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic
****
Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa.
CC BY-NC-ND
Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.
****
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz