W przygranicznej Lubawce, w małej uliczce, tuż obok przebiegu Głównego Szlaku Sudeckiego, powstało nietuzinkowe muzeum plenerowe. To galeria obrazów wielkiego śląskiego modernisty, wybitnego malarza ekspresjonistycznego. Miejsce nie jest przypadkiem, Otto Mueller urodził się w Lubawce, która za jego czasów nazywała się Liebau. Obrazy nie są oryginalne, ale do złudzenia przypominają te z muzeów w Europie. Kopie dzieł Muellera namalowały uzdolnione uczennice szkoły w rodzinnym mieście uhonorowanego artysty.
Miałem niezwykłą przyjemność znaleźć się w gronie zaproszonych osób, które uczestniczyły 7 listopada 2022 roku w otwarciu Niezwykłego Muzeum Otto Muellera w Lubawce. W podwórku przy ulicy Ciasnej powstał zakątek sztuki, która 100 lat temu wzbudzała sensację, od zachwytu po oburzenie. Twórcą dzieł był artysta, który przyszedł na świat w małym sudeckim mieście, znanym wówczas m.in. z wielkiego dworca, przemysłu (a później, także za życia artysty z.. skoczni narciarskiej). W ramach dotacji na realizację projektu „To(działa)MyII” jedno z wykluczonych podwórek Lubawki zmieniło swoje oblicze. Powstała przestrzeń na kształt słynnych wrocławskich podwórek na Nadodrzu czy drezdeńskiego Neustadt z Kunsthofpassage. (te dwa miasta są ważne dla biografii artysty, jeszcze wrócą!)
Otto Mueller urodził się 16 października 1874 roku w Liebau, czyli Lubawce, zmarł 24 września 1930 roku w Obornikach Śląskich. Był niemieckim malarzem i grafikiem, członkiem ruchu ekspresjonistycznego „Die Brücke”. Nazywany był „malarzem Cyganów”. Był synem Marie Maywald - adoptowanej córka Caroline Auguste Hauptmann, ciotki pisarzy Carla (1858–1921) i Gerharta Hauptmannów (1862–1946). Ten ostatni został w 1912 roku laureatem literackiej nagrody Nobla. Carl Hauptmann użyczył cech Muellera głównemu bohaterowi swojej powieści „Einhart der Lächler” z 1907 roku. Mueller sportretował kilku członków rodziny Hauptmannów. W muzeum w Goerlitz znajduje się portret Ivo Hauptmanna (1886-1973), syna Gerharta.
Mueller w latach 1890-1892 kształcił się w zakresie litografii w Görlitz i Wrocławiu. Następnie w latach 1894-1896 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Dreźnie, a w 1898 kontynuował naukę w Monachium. Ważnym etapem w jego życiu było dołączenie do grupy ekspresjonistów „Die Brücke” w 1910 roku. Czas rozwoju przerwał wybuch wojny. W czasie I wojny światowej walczył jako żołnierz niemiecki we Francji i Rosji. Był poważnie ranny. Po wojnie został profesorem Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, gdzie wykładał aż do śmierci. Jego dzieła były cenione, ale nie przez wszystkich...
W 1937 roku naziści skonfiskowali z niemieckich muzeów mnóstwo jego dzieł jako „sztukę zdegenerowaną”.
Na szczęście wiele pięknych prac Muellera przetrwało. Dziś są wystawiane w muzeach m.in. w
Hanowerze, Lipsku, Dreźnie, Berlinie, Norymberdze, Kolonii... Wielkim wydarzeniem już w XXI wieku była pierwsza duża retrospektywna powojenna wystawa prac Muellera na Dolnym Śląsku: „Malarz. Mentor. Mag. Otto Mueller a środowisko artystyczne Wrocławia”.
Informacje na temat artysty znaleźć można m.in. w publikacjach monograficznych i katalogach:
„Otto Mueller: A Stand-Alone Modernist”, „Gedächtnis-Ausstellung Otto Mueller 1874-1930”, „Malarz - Mentor - Mag. Otto Mueller a środowisko artystyczne Wrocławia”.
Polecam również ciekawy materiał Muzeum Narodowego we Wrocławiu z cyklu „Intrygujące” (TUTAJ)
Warto też dodać, że Mueller był „patronem” wydarzeń muzycznych, które odbyły się w Lubawce w ramach imprez towarzyszących Festiwalowi Bachowskiemu w Świdnicy. W ramach festiwalu
„Terra Incognita” można było wysłuchać koncertu „Otto Müller Ultra Trail. Muzyka klasyczna w Zabytkach Bramy Lubawskiej”. Mueller został też wspomniany w artykule „Wszyscy jesteśmy warci sztuki” na łamach „Ruchu Muzycznego”.
Polecam również:
#Lubawka, #sztuka
ciekawe osoby związane z Lubawką:
>> Conrad Ansorge, uczeń Liszta
>> Wolfgang Liebeneiner, aktor, który zagrał Chopina w pierwszym biograficznym filmie dźwiękowym o kompozytorze
Do Lubawki dojechać można pociągiem. Kursuje tam szynobus na trasie KD Sędzisław - Kralovec/Trutnov z możliwością skomunikowania linii z kursami Jelenia Góra - Wrocław na stacji Sędzisław. Podwórko z muzeum Muellera znajduje się około 400 metrów od stacji w Lubawce.
>> https://pl.mapy.cz/s/jurefozezo
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz