Translate

1 grudnia 2022

Kościół św. Jakuba w Pieszycach - wspaniałe polichromie, epitafia i inne cuda! (GALERIA)


Sakralna perełka u stóp Gór Sowich! 

Nieopodal pałacu w Pieszycach - słynnego małego sudeckiego Wersalu - położony jest kościół z wspaniałym wnętrzem! Szczególnie zachwycają polichromie ze scenami biblijnymi i potężnym wizerunkiem św. Krzysztofa oraz misterne kwiatowe zdobienia drewnianego sufitu i chóru. 





"Obecna świątynia została wybudowana w 1566 roku. Jest to ceglana, gotycka budowla orientowana posiadająca salowe wnętrze. Jej prezbiterium jest wielobocznie zamknięte i nakryte jest sklepieniem krzyżowo-żebrowym, z tym że wsporniki żeber są ozdobione maskami.  Ołtarz główny został wykonany z kamienia w stylu neogotyckim w XIX wieku" (wikipedia) 






"Pieszyce (niem. Peterswaldau) – miasto leżące w południowo-zachodniej Polsce na Dolnym Śląsku, w województwie dolnośląskim, w powiecie dzierżoniowskim. Miasto jest położone u podnóża Gór Sowich w Kotlinie Dzierżoniowskiej. Znamiona kryzysu, które pojawiły się na przełomie stuleci okazały się zapowiedzią załamania przemysłu włókienniczego w rejonie Gór Sowich. Kryzys doprowadził do powstania tkaczy śląskich w 1844 roku. To wydarzenie stało się nie tylko symbolem kryzysu, usłyszała o nim cała Europa i chociaż dotyczył on także całych ówczesnych Niemiec, to okazał się najbardziej dotkliwy w okolicach Gór Sowich. 3 czerwca 1844 w Pieszycach rozpoczęły się rozruchy" (wikipedia) 






zdjęcia z wnętrz kościoła oraz epitafia na zewnętrznej ścianie i cmentarzu 

strona oficjalna parafii: 
http://www.jakub.diecezja.swidnica.pl/






polecam również inne posty oznaczone tagiem:


a w okolicy:

****

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 
 
****

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 
CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.

****


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz