Translate

17 stycznia 2023

Muzeum Szkła w Weißwasser (Górne Łużyce/dawnej administracyjny Śląsk) + śląska rzeźbiarka Dorothea von Philipsborn (GALERIA)


Muzeum szkła w willi przemysłowca pochodzącego ze Słupca na Dolnym Śląsku. Rodzina Gelsdorf prowadziła prężny biznes hutniczy w łużyckim mieście, które przez prawie 150 lat znajdowało się administracyjnie na Śląsku (Dolnym Śląsku). W Weißwasser nie tylko produkowano szkło użytkowe o wysokich walorach artystycznych, ale i funkcjonalne wyroby techniczne i przemysłowe, jak kineskopy, żarówki, słoiki czy innego rodzaju wyroby szklane. Po II wojnie światowej z miastem i jego przemysłem związana była Dorothea von Philipsborn, rzeźbiarka pochodząca z okolic Świdnicy. 

Niezwykle ciekawe eksponaty w Glasmuseum Weißwasser. 











Weißwasser (górnołużyckie Běła Woda) jest trzecim co do wielkości miastem w powiecie Görlitz i ósmym co do wielkości na Górnych Łużycach. Od 1815 do 1945 Weißwasser należało do pruskiej prowincji Śląsk (1919 - 1945 Dolny Śląsk).  Weißwasser stało się znane jako miasto szklarskie w XIX i XX wieku.











Glasmuseum Weißwasser mieści się w dawnym domu właściciela huty szkła Edmunda Gelsdorfa (21 kwietnia 1838- 3 lutego 1908). Willa została zbudowana w latach 1924/25. Rodzina Gelsdorfa przybyła do Weißwasser z miejscowości Schlegel (Słupiec/Nowa Ruda) na  Dolnym Śląsku w 1877 roku. 











Muzeum zostało otwarte 3 czerwca 1996 roku. Warto dodać, że w miejscowości produkowano nie tylko szkła użytkowe o walorach artystycznych, ale i przemysłowe. Na początku lat trzydziestych w Weißwasser zaprojektowano i wyprodukowano szklane kineskopy do pierwszych odbiorników telewizyjnych. Miasto było też związane z przemysłem oświetleniowym. 











strona oficjalna muzeum:

lokalizacja muzeum:

(do miejscowości można się dostać koleją z Goerlitz, 
muzeum znajduje się nieopodal stacji kolejowej) 












W muzeum prezentowane są interesujące zbiory, w tym dotyczące produkcji szkła, narzędzia związanych z wytwarzaniem, a także różne gotowe wyroby szklane. Muzeum prezentuje również multimedia, w tym film dokumentalny na temat historii i metod wytwarzania szkła, dostępny również w polskiej wersji językowej. 










polecam również:
posty oznaczone tagiem:

(w tym inne zabytki związane z śląskim szkłem, jak eksponaty z Jeleniej Góry, Kłodzka, Piechowic) 













a w okolicy:










******

+ ekspozycja dotycząca rzeźbiarki 

Dorothea von Philipsborn (ur. 20 maja 1894 w Strzelcach Świdnickich, zm. 31 sierpnia 1971 w Weißwasser) – niemiecka rzeźbiarka.










niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 
 
****

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 
CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.

****


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz