Translate

2 stycznia 2023

Ogrody Światła w Zamku Książ w Wałbrzychu - magiczny spacer po tarasach (GALERIA)


Jak spędziliście noc sylwestrową? Ja w Książu! 

Ostatnie minuty starego roku wśród iluminacji w wyjątkowym miejscu! Oto kolejna edycja "Ogrodów Światła" w Zamku Książ. 









Książ po raz kolejny zaoferował w sezonie zimowym park iluminacji na zabytkowych tarasach zamkowych. Muzyka, światła - magia! Fontanny, tańczące postaci, rycerze, czarownica, biała dama... ale i książańskie koty, a nawet złoty pociąg! Zamkowe otoczenie w blasku ostatniej nocy roku prezentowało się zjawiskowo. 








"Książ (niem. Fürstenstein) – kompleks zamkowy, zlokalizowany w wałbrzyskiej dzielnicy Książ na Pogórzu Wałbrzyskim, będący częścią Książańskiego Parku Krajobrazowego. Umiejscowiony jest na urwistym skalnym masywie, na wysokości 395 m n.p.m. (ok. 80 m nad dnem doliny). Przez obiekt przebiega Szlak Zamków Piastowskich i jest trzecim co do wielkości zamkiem w Polsce. W źródłach historycznych Książ po raz pierwszy pojawia się w 1293 roku jako element tytulatury księcia Bolka I. Obiekt uważano wówczas za „klucz do Śląska”, o bardzo ważnym znaczeniu strategicznym [...]"







"[...] W latach 1548–1555 Hochbergowie dokonali pierwszej dużej przebudowy nadając zamkowi styl renesansowy. W latach 1705–1732 Konrad Ernest Maximilian von Hochberg zainicjował tzw. pierwszą wielką przebudowę zamku. Usunięto dawne fortyfikacje, powstały nowe pomieszczenia gospodarcze, bramy wjazdowe, tarasy ogrodowe i mała architektura. Powstało reprezentacyjne skrzydło barokowe. W latach 1789–1833, Jan Henryk VI von Hochberg zagospodarowuje najbliższe otoczenie zamku [...]"







"[...] W latach 1909–1923 książę Jan Henryk XV Hochberg dokonał tzw. drugą wielką przebudowę zamku, m.in. dobudował nowe skrzydło i zmodernizował tarasy z fontannami. Powstała również eklektyczna fasada z dwoma cylindrycznymi wieżami. W latach 1945–1946 w zamku stacjonowały wojska radzieckie, które stale dewastowały obiekt. Rozgrabione zostały również zbiory Książańskiej Biblioteki Majorackiej" (za: wikipedia)







polecam również florystyczną wystawę bożonarodzeniową 
w salach zamkowych:


więcej informacji o ofercie:

mapa/lokalizacja:

(wskazówka: do zamku można dojechać wałbrzyskimi autobusami miejskimi 8 i 12. W okolicy - około 4 km od zamku, znajduje się dworzec Wałbrzych Szczawienko, na którym zatrzymują się pociągi na linii Jelenia Góra - Wałbrzych - Wrocław) 






polecam również:






polecam także:


niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 
 
****

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 
CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.

****

 

1 komentarz: