Zimowe Sudety – las skuty lodem.
Zrezygnowałem z wędrówki w Górach Wałbrzyskich i Sowich, gdzie było szczególnie niebezpiecznie. Włodzickie Wzgórza, pomimo podobnego zjawiska (obfita okiść), nie były na szlaku tak groźne - nie spotkałem na trasie dużych połamanych gałęzi, konarów czy pękniętych drzew).
"Włodzicka Góra (niem. Königswalder Spitzberg) – szczyt (757 m n.p.m.), w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Środkowych, na Wzgórzach Włodzickich. Najwyższy szczyt Wzgórz Włodzickich, położony w południowo-zachodniej Polsce, w miejscowości Świerki na zachód od Ludwikowic Kłodzkich na północno-zachodnim krańcu pasma Wzgórz Włodzickich, w zakolu górnej Włodzicy" (wikipedia)
"Okiść – zjawisko związane z opadem śniegu osiadającym na gałęziach drzew i krzewów; gruba warstwa ciężkiego (mokrego) śniegu powodująca często łamanie gałęzi, a nawet całych drzew (zwłaszcza o szerokich konarach). Połamane w ten sposób drzewo w leśnictwie zwane jest śniegołomem" (wikipedia)
"Szadź (sadź) – osad lodu powstający przy zamarzaniu małych, przechłodzonych kropelek wody (mgły lub chmury) w momencie zetknięcia kropelki z powierzchnią przedmiotu lub powierzchnią wcześniej narosłej szadzi. Składa się ze zlepionych kryształków lodu narastając niekiedy do stosunkowo znacznych grubości. Osadzająca się na gałęziach drzew może powodować ich łamanie się" (wikipedia)
mapa/lokalizacja i trasa:
(start w Świerkach z parkingu przy kościele - możliwa jest też wędrówka z stacji kolejowej Świerki Dolne na linii Wałbrzych - Kłodzko)
polecam również:
******
niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic
****
Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa.
CC BY-NC-ND
Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz