Translate

23 stycznia 2022

Nad Bobrem – zimowy spacer z Jeleniej Góry do Siedlęcina. Przyroda i zabytki (GALERIA)

Borowy Jar to niezwykle malownicze miejsce w Sudetach. Idealne na spacer o każdej porze roku. Nie tylko z uwagi na przygotowaną trasę, ale i widoki oraz rozmaite atrakcje: przyrodnicze, historycznie i kulturowe na szlaku. Nęcony tymi atutami wyruszyłem tam po raz kolejny, tym razem delektując się całym tym pięknem i niezwykłością w zimowej aurze! 



Zapraszam na wirtualny spacer, który – mam nadzieję – zachęci Was do osobistego odkrywania i poznawania lokalizacji, które omówię. A co nas czeka? Dwie wieże widokowe i wyjątkowa średniowieczna wieża mieszkalna z unikatowym XIV-wiecznym malarstwem ściennym, dolina rzeki w parku krajobrazowym, jezioro z zaporą, malowniczy mostek i skały, klimatyczny gościniec. Chyba sporo jak na jeden spacer? 


Do Jeleniej Góry dojechałem pociągiem. Wysiadłem na dworcu głównym, ale podróż można też rozpocząć (nieco skracając trasę na terenie miasta i omijając jedną z wież, na przystanku Zabobrze). Miasto znam bardzo dobrze, nawet kiedyś tam mieszkałem. Właśnie wtedy zakochałem się w trasie przez Borowy Jar. Kiedy mam ochotę na fajny spacer, jadę właśnie tam. Tym razem postanowiłem odwiedzić to miejsce zimą. Było warto! W kilku punktach pokażę Wam, co czeka na piechurów, którzy wybiorą się z siedziby administracyjnej powiatu karkonoskiego w wędrówkę z nurtem Bobru.  


mapa trasy spaceru (mapy.cz) 


I. Wieża bramy zamkowej z tarasami widokowymi
– odrestaurowana XVI-wieczna wieża, będąca niegdyś elementem miejskich obwarowań, leżąca od strony dawnego zamku. Z wieży roztaczają się piękne panoramy na Jelenią Górę, Karkonosze i Rudawy Janowickie. Widać też dolinę Bobru i kolejny epizod wędrówki – następna wieżę!

lokalizacja: https://goo.gl/maps/kiUWvzHbEjWCaS9W7

praktyczne informacje: >> https://turystyka.jeleniagora.pl/content/wie%C5%BC-zamkowa













II. Grzybek – czyli wieża na Wzgórzu Krzywoustego, nad Bobrem.
Od baszty zamkowej idziemy tutaj około 1,2 km. Opuszczamy typowo miejskie okolice, gwar samochodów i zwartą zabudowę. Tutaj zaczyna się Borowy Jar, miejsce, gdzie kwitła turystyka i życie towarzyskie już w XVIII wieku. W 1911 roku na Wzgórzu Krzywoustego (wówczas wzniesienie nazywało się zupełnie inaczej), postawiono dużą wieżę, nazwaną cesarską. Obiekt służy do dziś, choć panoramy podziwiać można tylko z części tarasu, gdyż okolica znacznie się zalesiła w ostatnich dziesięcioleciach. Tak czy inaczej widoki są wspaniałe i warto wejść na szczyt po schodach spiralnie oplatających wieżę od środka. Z galeryjki na szczycie budowli wspaniale widać miasto, a także góry (Karkonosze, Rudawy Janowickie, Góry Kaczawskie). Idąc na Grzybka mija się rzekę, nie jest to jeszcze Bóbr, a Kamienna. Jednak ta najważniejsza rzeka jest dosłownie parę metrów dalej i schodząc z wzgórza, będziemy ją mieli u naszych stóp.

lokalizacja: https://goo.gl/maps/64HnjgXdNpFDXgW69

praktycznie informacje:
>> https://turystyka.jeleniagora.pl/content/wzg%C3%B3rze-krzywoustego

>> https://borowyjar.pl/warto-zobaczyc/grzybek/








III. Borowy Jar – spacer w dolinie sudeckiej rzeki na terenie Parku Krajobrazowego Doliny Bobru.
Bóbr to dopływ Odry. Wypływa w Karkonoszach. Łącznie ma 272 km (w Polsce 270 km, w Czechach 2 km). Między Jelenią Górą a Siedlęcinem rzeka przepływa przez malownicze przełomy. Ten odcinek to właśnie Borowy Jar, leżący między Pogórzem Izerskim a Górami Kaczawskimi. Walory przyrodnicze i krajobrazowe tego obszaru chroni Park Krajobrazowy Doliny Bobru. Z „Grzybka” do kolejnej budowli z przystankiem, czyli gościńca Parła Zachodu, idziemy 3 kilometry ścieżką nad rzeką. Mijamy m.in. monumentalny most kolejowy (wysoki na 33 metry, powojenny, żelbetowy, wybudowany w miejscu poprzedniego z połowy XIX wieku), źródełka (w tym tzw. cudowne źródełko), a także ruiny dawnej papierni oraz zabudowania i infrastrukturę na samej rzece, związane z uzyskiwaniem energii (elektrownia wodna Bobrowice III i IV). 

lokalizacja (orientacyjna):  https://goo.gl/maps/Vz8CwkTgiNKzj7fD8

podręczne informacje: 
>>> https://turystyka.jeleniagora.pl/content/borowy-jar

>>> https://borowyjar.pl/

>>> https://www.tauron-ekoenergia.pl/elektrownie/energia-wodna/ew-jelenia-gora/bobrowice-4











IV. Gościniec Perła Zachodu – przerwa na kawę i klimatyczne wnętrza.
W zasadzie zmieniliśmy już samorząd. To już oficjalnie teren Siedlęcina w gminie Jeżów Sudecki. Piękny obiekt jest malowniczo usytuowany na skarpie ponad Jeziorem Modrym. Gościniec, będący oryginalnie schroniskiem, powstał w 1927 roku. Jest położony na Pogórzu Izerskim na wysokości około 320 m n.p.m. Klimatyczne wnętrza urządzone w drewnie są miejscem, gdzie zjemy, napijemy się i wypoczniemy. 

lokalizacjahttps://g.page/PerlaZachodu?share

praktyczne informacje:
>>> https://www.perlazachodu.eu/

>>> https://borowyjar.pl/warto-zobaczyc/perla-zachodu/











V. Jezioro Modre z mostkiem.
Jezioro Modre to jezioro zaporowe w Borowym Jarze na terenie Parku Krajobrazowego Doliny Bobru. Woda z jeziora zasila elektrownię wodną. Nad jeziorem przerzucony jest romantyczny mostek, którym przeprawić można się na drugą stronę, gdzie widoczne są ciekawe skałki, a także prowadzi ścieżka, z której widać Perłę Zachodu. 

lokalizacjahttps://goo.gl/maps/4yVwyXqZdZsp1CKY9

praktycznie informacje: >>> https://www.tauron-ekoenergia.pl/elektrownie/energia-wodna/ew-jelenia-gora/bobrowice-1










VI. Wieża Książęca w Siedlęcinie – średniowieczna wieża mieszkalna z unikatowymi malowidłami.
To niezwykła, dawna tzw. mieszkalna wieża, należąca na początku XIV wieku do księcia jaworskiego Henryka I. Jest to gotycka budowla, w której w połowie XIV wieku powstały  ścienne polichromie w auli na trzeciej kondygnacji. Malowidła są unikatowe z uwagi na technikę (na suchym tynku), jak i tematykę: nawiązują bowiem do legendy rycerza sir Lancelota! W salach można oglądać wystawy czasowe oraz ekspozycję z wykopalisk. Prezentowany jest też film opowiadający o historii budowli. Na ostatniej kondygnacji zobaczyć można niezwykłe belkowanie stromego dachu. Przed wieżą znajduje się budynek późnobarokowego dworu (w nim znajduje się kasa biletowa i sklep z pamiątkami). 
Budowla była w rękach Piastów do połowy XIV wieku. Później stanowiła część dóbr m.in. Schaffgotschów. Wieża jest cennym zabytkiem. Znajduje się na Szlak Zamków Piastowskich. Zabytek można zwiedzać za opłatą. 
Przy okazji pobytu w Siedlęcinie odwiedziłem też kościół św. Mikołaja, leżący niedaleko wieży. 

lokalizacjahttps://g.page/wiezasiedlecin?share

praktyczne informacje:
>>> https://wiezasiedlecin.pl/

>>> https://umwd.dolnyslask.pl/turystyka/dla-turysty/palace-zamki-i-dziedzictwo-kultury/siedlecin-wieza-ksiazeca/

>>> https://welthellsicht.blogspot.com/2019/02/wieza-z-arturianskimi-kochankami-i-jej.html



















Z tego miejsca musimy wrócić. Można to zrobić udając się ponownie do Perły Zachodu i następnie wybrać jeden z kilku dostępnych możliwych wariantów trasy do Jeleniej Góry. Jedna wiedzie drugą stroną Bobru (za mostkiem nad Jeziorem Modrym). Można też odbić z szlaku, którym przyszliśmy na tzw. Ścieżkę Poetów, zahaczając o punkt widokowy. Moja wyprawa miała oprócz powrotu jeszcze jeden ciekawy punkt – Bramy Czasu Time Gates. Ale o tym w innym wpisie. 

Całość zaproponowanej trasy liczy łącznie około 14 km. 


Polecam również:



niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 
 
****

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 
CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.

****

Moje podróże:

**

Zapraszam!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz