Mały raj! Fantastyczny ogród, w którym kwiaty, owoce, barwy natury tworzą żywą, majestatyczną, przepiękną mozaikę. Niezwykle malarskie miejsce na skraju Sudetów na Dolnym Śląsku.
Jesienna wizyta w słynnym arboretum koło Niemczy. Ten niesamowity park jest od ponad 200 lat ciągle rozwijany i powiększany. Stanowi bezcenne miejsce życia wielu chronionych, unikatowych gatunków. To również idealne miejsce na spacer. Także jesienią!
"Arboretum Wojsławice Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego – ogród botaniczny na terenie Niemczy w woj. dolnośląskim. W 1988 roku włączony w struktury Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Znane z bogatego zbioru różaneczników i azalii, liliowców, bukszpanów, piwonii oraz rzadkich gatunków i odmian drzew oraz krzewów. W 2019 roku w arboretum otwarto Polski Ogród Milenijny, gdzie zgromadzono unikatową kolekcję odmian roślin polskiej hodowli oraz gatunki roślin zagrożonych, ginących i chronionych. Kolekcja obejmuje 6532 gatunków roślin drzewiastych oraz 7445 gatunków i odmian bylin [...]"
"[...] Datą przyjmowaną obecnie za powstanie Arboretum jest rok 1811, kiedy to właściciele wsi z rodu von Prittwitz i von Aulock aklimatyzowali pierwsze drzewa obcego pochodzenia, głównie północnoamerykańskie. Obecny kształt Arboretum nadał w 1880 roku Fritz von Oheimb (upamiętnia go Staw Fritza), śląski ziemianin oraz znawca roślin. [...]"
"[...] Okolice Niemczy to ukształtowane południkowo pasma Wzgórz Gumińskich, Dębowych i Krzyżowych, o zróżnicowanej budowie geologicznej. Nad jednym z prawobrzeżnych dopływów rzeki Ślęzy, w malowniczej kotlinie, na północnych stokach Wzgórz Dębowych na wysokości 213–320 m n.p.m. położone jest Arboretum w Wojsławicach" (wikipedia)
Arboretum słynie m.in. z narodowej kolekcji różaneczników, które przyciągają do ogrodu tłumy zwiedzających na przełomie maja i czerwca, kiedy te ozdobne krzewy efektownie kwitną. Z kolei latem arboretum kusi amatorów owoców, którymi można się delektować! Jesienią jest tam równie wspaniale - kwitną hortensje, zimowity, owocują grusze, jabłonie, berberysy czy derenie. Można sycić zmysły! Barwne liście klonów, wspaniałe gatunki traw, kwiaty i owoce - wszystko to tworzy symfonię wrażeń na łonie natury. W dodatku z stoków wzgórz, na których położone jest arboretum, rozciągają się przepiękne widoki na łagodne i majestatyczne krajobrazy pofalowanego Przedgórza Sudeckiego.
Na spacery po ogrodzie warto zarezerwować kilka godzin - jest ogromny! Oprócz bogactwa natury, zwiedzający mogą liczyć na infrastrukturę wypoczynkową - ławeczki, altany, pergole, gastronomię, sale wystawiennicze itp.
Rośliny są opisane, dodatkowo są również ścieżki dydaktyczne dotyczące np. geologii i skał. Są także plenerowe ekspozycje dawnych narzędzi rolniczych. Walorów edukacyjnych jest tu bardzo wiele!
strona oficjalna:
mapa/lokalizacja:
na zdjęciach:
arboretum w pierwszych dniach jesieni, kwiaty, owoce, rozmaite gatunki roślin, wystawy sprzętu rolniczego, grób założyciela ogrodu, infrastruktura parku
polecam również inne posty oznaczone tagami:
a także posty oznaczone tagiem:
*****
niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic
****
Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa.
CC BY-NC-ND
Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.
****
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz