Niesamowite - w jednej małej wsi tyle skarbów!
Kuks to czeska wieś niedaleko granicy z Polską. To prawdziwa bombonierka zabytków i kontekstów!
Wyborna barokowa architektura i rzeźba, winnica i ogród ziołowy, sanatoryjna, uzdrowiskowa historia, związki z mecenasem Jana Sebastiana Bacha, jedna z najwspanialszych historycznych aptek, niesamowite polichromie, urokliwe domki...
"Kuks (niem . Kukus) – gmina i wieś w powiecie Trutnov w kraju kralovohradeckim w Czechach. Wieś wyróżnia się przede wszystkim unikalnym barokowym uzdrowiskiem ze szpitalem i bogatą dekoracją rzeźbiarską z warsztatu Matyáša Bernarda Brauna. Kompleks w latach 1692-1724 zbudował hrabia František Antonín Špork. Do 1694 roku zbudowano uzdrowisko, w swoim czasie jedno z najznakomitszych w Czechach. W 1702 r. wybudowano teatr i tor wyścigowy, w 1704 r. łaźnię i pensjonaty, w latach 1707–1716 kościół szpitalny" (wikipedia)
o twórcy kompleksu:
"Franciszek Antoni hrabia Špork (9 marca 1662 rok Lysá nad Labem – 30 marca 1738 rok Lysá nad Labem) był czeskim szlachcicem pochodzenia niemieckiego, wpływowym politykiem, mecenasem sztuki. Został pochowany w krypcie pod kościołem Trójcy Świętej na terenie szpitala w Kuksie" (wikipedia)
Hrabia utrzymywał kontakty m.in. Bachem i Vivaldim, był miłośnikiem opery, jemu orkiestry w Europie Środkowej zawdzięczają włączenie do sekcji dętej rogów!
na zdjęciach:
pozostałości kompleksu pałacowego, ogromny kompleks szpitalny (uzdrowiskowy), zespoły rzeźbiarskie (w tym seria Cnót, ale też Dawid i Goliat, rzeźby alegoryczne z ogrodu, rzeźby z kompleksu leśnego Betlejem), słynna barokowa apteka, wyjątkowa szopka, schody z fontanną kaskadową wykorzystywaną przy święcie młodego wina, polichromie ze scenami Dance Macabre, zespół domków rzemieślniczych, wystawy w muzealnej części kompleksu szpitalnego
na blogu również szczegółowe galerie:
barokowa apteka - muzeum farmacji:
zespół barokowej rzeźby:
taniec śmierci:
leśny kompleks rzeźbiarski:
zespół drewnianych domów rzemieślniczych:
szpitalny ogród ziołowy i winnica
lokalizacja:
około 38 km od przejścia granicznego w Lubawce
około 32 km od przejścia granicznego w Kudowie-Zdroju
około 24 km w linii prostej od granicy polsko-czeskiej ("worek okrzeszyński")
strona oficjalna:
polecam również posty oznaczone tagiem:
niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic
****
Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa.
CC BY-NC-ND
Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.
****
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz