Na szczyt prowadzą strome, kręte schody, ale widoki są przepiękne - miasto oraz góry! Tak, to Sudety!
"Reichenturm (grnłuż. Bohata wěža, pot. krzywa wieża) – dawna wieża obronna, pozostałość średniowiecznych murów miejskich w Budziszynie, zlokalizowana na wschodnim skraju Starego Miasta, przy ulicy Reichenstraße i Kronmarkt. Budowla stanowi punkt widokowy, z którego dobrze widoczny jest układ urbanistyczny miasta. Według starych źródeł, budowę wieży rozpoczęto w 1490 r. Wieża odchyla się od pionu na szczycie o 1,44 m. Po wschodniej stronie wieży znajduje się wysoka na 2 m płaskorzeźba przedstawiająca cesarza Rudolfa II wraz z dwoma heroldami. Wieża ma 56 m" (wikipedia)
"Budziszyn (niem. Bautzen, górnołuż. Budyšin i, dolnołuż. Budyšyn) – miasto powiatowe w Niemczech, we wschodniej części kraju związkowego Saksonia, w okręgu administracyjnym Drezno. Budziszyn jest historyczną stolicą Górnych Łużyc i centrum kulturalnym Łużyczan. W roku 1613 śląski regionalista i historyk Mikołaj Henel z Prudnika wymienił miejscowość w swoim dziele o geografii Śląska pt. Silesiographia podając jej łacińską nazwę: Budissina. W 1002 miasto zostało przyłączone do Polski przez Bolesława Chrobrego. [...]"
"[...] W 1018 r. w Budziszynie został zawarty pokój między Bolesławem Chrobrym i cesarzem Henrykiem II pozostawiający miasto w granicach Polski. [...] W okresie unii polsko-saskiej przez miasto prowadziła jedna z tras łączących Drezno i Warszawę. W 1842 w Budziszynie po raz pierwszy wydano gazetę „Tydźenska nowina abo serbske Powěsće za hornich Łužičanow”, a w 1845 po raz pierwszy wykonano hymn Serbołużyczan" (wikipedia)
Geograficznie jest to Pogórze Łużyckie. Z wieży można podziwiać m.in. Gór Łużyckich i Pogórza Łużyckiego w Sudetach.
Około 21 km w linii prostej znajduje się piękna żeliwna, unikatowa wieża wieża widokowa na Löbauer Berg - patrz TUTAJ
na zdjęciach:
wieża z zewnątrz, schody oraz widoki z tarasu na szczycie wieży
wieża z zewnątrz, schody oraz widoki z tarasu na szczycie wieży
wstęp na wieżę jest płatny
niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic
****
Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa.
CC BY-NC-ND
Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.
****
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz