Piękne miasto o bogatej historii.
Miałem dosłownie chwilę na przebiegnięcie się po centrum Norymbergi, w dodatku w deszczu. Oto kilka migawek z miasta Stwosza, Dürera i Sachsa!
na zdjęciach:
renesansowy ratusz z XIV–XVII w.
Schöner Brunnen – późnogotycka studnia w kształcie wieży – wysoka na 19 m z licznymi figurami
kościół Najświętszej Marii Panny (Frauenkirche) fundacja Karola IV
gotycki kompleks Szpitala św. Ducha
Dom Dürera (miesci muzeum)
pomnik Hansa Sachsa
uliczki
mury miejskie
mała architektura
"Norymberga (dawniej pol. Nuremberga, niem. Nürnberg, wschodniofrank. Nämberch) – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Środkowa Frankonia. W Norymberdze zmarł autor ołtarza w krakowskim Kościele Mariackim Wit Stwosz [moja relacja z tym zabytkiem TUTAJ]. Po II wojnie światowej odbył się w tym mieście proces zbrodniarzy wojennych – słynny proces norymberski. W mieście urodzili się m.in.: Hans Beham – ludwisarz w służbie króla Polski Zygmunta Starego, twórca Dzwonu „Zygmunt” [moja relacja z krakowskim dzwonem TUTAJ], Albrecht Dürer – malarz, grafik [dolnośląskie ciekawostki związane z tym artystą TUTAJ], Hans Sachs – poeta, dramaturg [dolnośląskie ciekawostki związane z tym artystą TUTAJ]. Toczy się tam akcja jednej z oper Richarda Wagnera – „Śpiewaków norymberskich” [...]" (wikiepdia)
** jednym z ciekawych zabytków Norymbergi jest Pellerhaus - jedna z fasad Zamku Książ w Wałbrzychu wzorowana jest na tym bawarskim dworze! więcej TUTAJ
na blogu znajdują się relacje z innych zabytków tego miasta, które odwiedziłem: w tym muzeum Dürera oraz trzy piękne kościoły z ciekawym wyposażeniem:
ciekawą osobą związaną z Dolnym Śląskiem i Norymbergą był:
** Jan Hess (Johann Heß) (ur. 23 września 1490 w Norymberdze, zm. 5 stycznia 1547 we Wrocławiu) – teolog luterański, mówca i znany w całej Europie reformator religijny.
** w 1569 roku w Ząbkowicach Śląskich zmarł Veit Stoß der jüngere (Wit Stwosz młodszy, wnuk słynnego rzeźbiarza z Norymbergi)
Norymbergę odwiedziłem w drodze do:
>> Bayreuth
mapa/lokalizacja:
****
poza Dolnym Śląskiem i Sudetami - post z relacji urlopowej
******
niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic
****
Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa.
CC BY-NC-ND
Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.
****
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz