Niezwykłe miejsce! Atrakcja na kilka godzin intensywnego poznawania tajemnic przyrody.
Jeden z największych skarbów stolicy Dolnego Śląska - ogród zoologiczny. Są tam zabytkowe budowle, jeszcze z XIX wieku, jak i zupełnie nowe, a zarazem nowoczesne obiekty, jak Afrykarium.
Poznajcie mieszkańców ZOO i klimatyczne miejsca na terenie ogrodu!
W sąsiedztwie Hali Stulecia, zabytku na liście Pomników Historii i dziedzictwa UNESCO, leży obszerny zwierzyniec, którego początki sięgają połowy XIX stulecia. Długie tradycje zobowiązują, wrocławskie Zoo zalicza się do najciekawszych i najpopularniejszych nie tylko w Polsce, ale i w Europie.
"Ogród Zoologiczny we Wrocławiu (Zoo Wrocław) – ogród zoologiczny znajdujący się przy ul. Wróblewskiego 1–5 we Wrocławiu, otwarty 10 lipca 1865. Jest najstarszym na obecnych ziemiach polskich ogrodem zoologicznym w Polsce. Powierzchnia ogrodu to 33 hektary. Pod koniec 2015 Ogród Zoologiczny we Wrocławiu prezentował ponad 10 500 zwierząt (nie wliczając bezkręgowców) z 1132 gatunków (trzecie pod tym względem zoo na świecie). Jest piątym najchętniej odwiedzanym ogrodem zoologicznym w Europie [...]"
"[...] W skład budowlanej infrastruktury ogrodu wchodzi kilka wartościowych obiektów, reprezentujących XIX-wieczny historyzm i eklektyzm. Większość budynków z okresu powstania Zoo jest dziełem architektów Karla Schmidta i Alberta Graua. Od 1965 do 31 grudnia 2006 dyrektorem naczelnym Ogrodu był dr wet. inż. Antoni Gucwiński, który kierował nim wraz ze swą żoną Hanną. Popularności Ogrodowi w znacznej mierze przysparzał prowadzony stale od 1971 w telewizji państwowej program „Z kamerą wśród zwierząt” [...]"
"[...] W 1897 roku we Wrocławiu urodził się tapir malajski. Był to pierwszy tapir narodzony w historii ogrodów zoologicznych. We wrocławskim Zoo w marcu 2018 roku urodził się po raz pierwszy na świecie w niewoli kuskus niedźwiedzi. We wrocławskim Zoo żyje 90% światowej populacji dzioborożca palawańskiego. Wrocławskiemu Zoo poświęciła opowiadanie pt. „Poranek w Ogrodzie Zoologicznym” Maria Dąbrowska (nominowana do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1939, 1957, 1959, 1960 i 1965)" (wikipedia)
ZOO jest dostosowane do zwiedzania z najmłodszym, są przewodniki multimedialne, gry, gadżety edukacyjne. Można zobaczyć wiele zwierząt od bezkręgowców, przez ryby, gady, ptaki po ssaki. W tym rozmaite bardzo rzadkie gatunki. Zwierzęta znajdują się w zagrodach, na wybiegach, w specjalnych budynkach (jak ptaszarnia), są w akwariach, terrariach. Niektóre można oglądać bardzo z bliska! W motylarni owady latają wokół nas! Z kolei w zagrodzie można poczuć się jak na farmie i pogłaskać oraz karmić np. kozy.
+ kolejna ciekawostka
Franz Schlegel, niemiecki lekarz, twórca i pierwszy dyrektor wrocławskiego zoo w okresie 1864 - 1882 w 1866 roku opublikował przewodnik „Führer im Zoologischen Garten bei Breslau” - jedną z najstarszych książek tego typu na świecie. Podobny przewodnik ukazał się także w latach 20. XX wieku - TUTAJ (można je przeczytać online)
mapa/lokalizacja:
https://goo.gl/maps/QJ57g3USXmPRezSf9
(do ZOO warto wybrać się tramwajem, lub dopłynąć Odrą jednym z rejsów - wówczas do ogrodu można wejść od strony przystani przy bramie japońskiej)
https://goo.gl/maps/QJ57g3USXmPRezSf9
(do ZOO warto wybrać się tramwajem, lub dopłynąć Odrą jednym z rejsów - wówczas do ogrodu można wejść od strony przystani przy bramie japońskiej)
polecam również inne posty oznaczone tagami:
W bliskiej okolicy Zoo znajduje się m.in.
Hala Stulecia, Ogród Japoński, Park Szczytniki, Fontanna Multimedialna, Pawilon Czterech Kopuł z Muzeum Narodowym, Wystawa mieszkaniowa WUWA
niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic
****
Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa.
CC BY-NC-ND
Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.
****
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz