Gotycki kościół w sudeckim mieście.
Najstarsze wzmianki o tej świątyni pochodzą z XIII wieku.
"Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Kamiennej Górze – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Kamienna Góra Wschód diecezji legnickiej. Pierwotna świątynia była wzmiankowana w 1295 roku. Prezbiterium obecnej budowli zostało wybudowane w XIV wieku, z kolei nawa została wzniesiona w końcu XVI wieku, całość została przebudowana w XVIII wieku i w 1885 roku oraz odrestaurowana w 1960 roku. Budowla jest orientowana, murowana, trójnawowa, posiadająca prostokątne prezbiterium oraz wieżę od strony zachodniej. We wnętrzu znajdują się empory rozdzielone kolumnami toskańskimi i półkolistymi arkadami umieszczonymi nad nawami bocznymi korpusu. Prezbiterium jest nakryte sklepieniem krzyżowo-żebrowym, nawy są nakryte sklepieniem kolebkowym z lunetami, ozdobionymi dekoracją stiukową. We wnętrzu jest umieszczony gotycki, rzeźbiony tryptyk wykonany na początku XVI wieku, ambona w stylu rokokowym oraz kilkanaście nagrobków powstałych w XVI i XVII wieku. W 1972 roku kościół ozdobiono nową polichromią wg projektu Jana Molgi" (za: Wikipedia)
mapa/lokalizacja:
strona - więcej informacji:
polecam również:
***
niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały)
Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa.
publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem.
licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach
CC BY-NC-ND
autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz