Translate

22 marca 2024

Wielkanocna izba w Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze (GALERIA)


Sezonowa aranżacja wystawy dolnośląskiej izby z wielkanocnymi dekoracjami zabytkowymi oraz tradycyjnymi (nie tylko dolnośląskimi). 

Wśród malowanych jaj, świątecznych baranków, zajęcy i barwnych symboli świąt oraz wiosny. 










W Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze stała wystawa "W izbie" na okres postu i Wielkanocy wzbogaciła się w czasową aranżację świąteczną. Wielkanocne palmy, pisanki, a także inne dekoracje pokazują, jak bogate i kolorowe są tradycje związane z obchodami Wielkanocy. 










W sali zaprezentowane są rozmaite świąteczne symbole, w tym zabytki. Na przykład rzeźby i inne dzieła sztuki (obrazki na szkle) związane z tematyką wielkanocną (śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa). Są też zabytkowe formy do pieczenia bab oraz baranków. 
Do tego najróżniejsze tradycyjne palmy wielkanocne dekorowane ziołami oraz kwiatami z bibuły i krepiny, jaja wielkanocne zdobione rozmaitymi technikami. 
Uwagę zwracają także miniaturowe zajączki wielkanocne. 
Całość zaaranżowana jest z wykorzystaniem starych śląskich mebli oraz ceramiki (Bolesławiec).  









więcej o muzeum:


polecam również: 












*** 

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały) 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem. 

licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach 
CC BY-NC-ND

autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz