Jedna z największych atrakcji ziemi kłodzkiej!
W zabytkowym klasztornym budynku starego miasta w Kłodzku mieści się wspaniałe muzeum regionalne. Znajdziecie tam fascynujące zbiory zabytkowych zegarów (w tym dzieła fabryki Beckera), a także perełki ze szkła. Do tego mnóstwo muzealiów związanych z bogatą historią Kłodzka i ziemi kłodzkiej. Muzeum udostępnia podziemia z ekspozycją, a także dziedziniec z lapidarium.
Zwiedzanie potężnego gmachu, w którym mieści się muzeum, to wspaniała podróż w czasie. Można poznać dzieje miasta znanego z twierdzy. Zaprezentowane muzealia mówią także o związkach Kłodzka z zabytkowym piśmiennictwem, rzemiosłem, budową instrumentów muzycznych czy browarnictwem.
Wystawy są bardzo różnorodne i pozwalają na kontakt z cennymi przykładami dziedzictwa materialnego tego regionu w Sudetach.
Gmach muzeum został niedawno wyremontowany i fasada, jak i wnętrza prezentują się bardzo dostojnie i godnie.
"Kłodzko (łac. Glacium, Glacensis urbs, Glocium, niem. Glatz, dial. Glooz, cz. Kladsko) – miasto w województwie dolnośląskim, siedziba powiatu kłodzkiego i gminy wiejskiej Kłodzko. Główne miasto ziemi kłodzkiej. Leży w północno-wschodniej części Kotliny Kłodzkiej.
Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku – powstała w 1963 placówka muzealna i naukowa obejmująca swoim zainteresowaniem teren ziemi kłodzkiej i jej wielonarodową spuściznę kulturową, a w szczególności geologię, geografię, historię, historię kultury materialnej i sztuki regionu. Siedzibą muzeum jest dawny konwikt jezuicki w Kłodzku. Na wewnętrznym dziedzińcu urządzony jest miniogród i lapidarium kamiennych rzeźb i detali pochodzących ze zniszczonych kamienic kłodzkich. Warte uwagi są również zabytkowe wnętrza: biblioteka - dawny refektarz, dwukondygnacyjna sala koncertowa - dawniej kaplica św. Alojzego, Salon Złoty, sala konferencyjna, barokowa klatka schodowa, średniowieczne labirynty piwnic. Największe kolekcje muzealne stanowią: zbiór konwisarski, numizmatyczny, zegarów śląskich, współczesnego unikatowego szkła artystycznego i dzieł sztuk plastycznych. Działająca w muzeum biblioteka naukowa posiada zbiór literatury regionalnej liczący ponad 9500 woluminów" (za: Wikipedia)
mapa/lokalizacja:
strona oficjalna:
polecam również:
polecam również wpisy na blogu, które wyjaśniają wybrane eksponaty:
na blogu również oddzielna galeria z wystawy szkła:
poleca również posty oznaczone tagami na blogu:
***
niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały)
Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa.
publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem.
licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach
CC BY-NC-ND
autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz