Translate

12 marca 2024

Wrocławianin dał Ameryce kartki świąteczne! (ciekawostki z XIX wieku)

Litograf i drukarz pochodzący z Wrocławia został pionierem amerykańskiej kartki bożonarodzeniowej! Urodzony w 1824 roku Prang wydał w 1874 roku pierwszą na rynku amerykańskim kartkę okolicznościową na Boże Narodzenie. W jego firmie drukowano także kartki walentynkowe i poświęcone innym okazjom. Były one ozdobione kolorowymi ilustracjami.


 
Przybysz ze Śląska zapisał się w historii kultury masowej w Stanach Zjednoczonych Ameryki. 

Kilka ciekawostek na temat niezwykłego twórcy i jego dziedzictwa. 

12 marca 1824 roku we Wrocławiu urodził się Louis Prang. Był drukarzem, litografem wykształconym przez swojego ojca. Został wydawcą i ilustratorem, który zapisał się w dziejach USA. Z zamorskim krajem związany był od 1850 roku. Przede wszystkim aktywny był w Bostonie i Springfield w stanie Massachusetts. Nazywany jest „ojcem amerykańskiej kartki świątecznej".  





biografie Pranga na łamach XIX-wiecznych wydawnictw amerykańskich (za Google Books) 

Do USA  Prang udał się jako emigrant polityczny, z uwagi na swoje młodzieńcze zaangażowanie w rewolucję Wiosny Ludów w 1848-49. W ówczesnych Prusach groziły mu poważne problemy. Najpierw udał się do Szwajcarii, a później na stałe wyjechał do Stanów Zjednoczonych. W Ameryce w 1856 roku wrocławianin wspólnie z partnerem biznesowym założył wydawnictwo Prang and Mayer. Firma zajmowała się produkcją litografii. Jest to technika graficzna polegająca na tworzeniu odbitek z rysunków wykonanych na specjalnym wypolerowanym kamieniu litograficznym (matryca). To znana od końca XVIII wieku technika zapowiadająca druk offsetowy. W 1860 roku Prang odkupił udziały od swojego wspólnika i założył firmę L. Prang . Zajmował się kolorowymi drukami okolicznościowymi i marketingowymi. Zasłynął seriami związanymi z wojną secesyjną czy przyrodą USA. W 1873 roku Prang rozpoczął produkcję kartek okolicznościowych. Szczególne miejsce w historii zajął jako pierwszy wydawca kartek bożonarodzeniowych w USA. Reklamy jego produktów znajdowały się w czasopismach. W 1884 na łamach „Wide Awake” ukazał się artykuł na temat produkcji kartek świątecznych w firmie Pranga. 


jedna z reklam produktów Pranga, w tym kartek świątecznych, XIX wiek


wydawnictwo Pranga, XIX wiek, materiały prasowe, za: Google Books 

W 1884 na łamach „Wide Awake” ukazał się artykuł na temat produkcji kartek świątecznych w firmie Pranga


Prang, za: wikimedia 

Biogramy Pranga (wzmiankujące jego rodzinny Wrocław) oraz ciekawostki na jego temat można znaleźć w wielu publikacjach, np. „Christmas in America: A History”, „The History of the Christmas Card”, „Merry Christmas! : celebrating America's greatest holiday”, „Deutsche Künstler in Amerika 1813-1913”, „Christmas in My Heart, A Fourth Treasury: Stories To Share”, „A Token of My Affection: Greeting Cards and American”. 








wybrane kartki świąteczne i okolicznościowe z wydawnictwa Pranga, domena publiczna, za: Wikimedia, THE NEW YORK PUBLIC LIBRARY, Library of Congress

Post opublikowany w 2024 roku z okazji 200. rocznicy urodzin Pranga. 


Polecam również: 

>> Dolnośląsko-sudecki kalendarz adwentowo-świąteczny – odkrywając sekrety Bożego Narodzenia (tradycje, symbole, wydarzenia, sztuka, historia, kulinaria, dekoracje, muzyka)


#ciekawostka,    #historia 


*** 

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały) 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem. 

licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach 
CC BY-NC-ND

autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz