Translate

7 marca 2024

Kwitnący sufit – dekoracja malarska sieni kamienicy w Kamiennej Górze (GALERIA)


Piękna dekoracja zabytkowej kamienicy. 

Dowód na to, że przyroda inspiruje, i że lubimy się nią otaczać. 






Kamienica z końca XIX wieku w Kamiennej Górze. Książka adresowa z 1911 roku jako właściciela podawała Adolfa Wiegnera, kupca. Z kolei w ostatniej książce adresowej, z 1938 roku, kamienica na Böhmische Straße z numerem 27 (dziś Karola Miarki 9) figurowała jako własność kupca Paula Huhna. Ulica pod koniec lat 30. XX wieku została na kilka lat przemianowana na Langhans Straße - na pamiątkę architekta >> C.G.Langhansa, który urodził się w Kamiennej Górze. 







W sieni znajdują się dwa prostokątne pola ozdobione stylizowaną dekoracją malarską, przedstawiająca kwiaty. To secesyjna fantazja. Można podziwiać m.in. po bokach cyklamen purpurowy (Cyclamen purpurascens), który dziko występuje w Górach Kaczawskich w Sudetach, a w środku (prawdopodobnie) kokoryczkę wonną (niem. Salomonssiegel), która również występuje w stanie dzikim na Dolnym Śląsku (*ewentualnie jest to np. żurawka). 
Kwiaty te były popularnym motywem dekoratorskim od połowy XIX wieku. Znalazły się m.in. na kartach kompendium florystycznych inspiracji, w książce ilustratora i projektanta Eugène GrassetaLa Plante et ses Applications Ornementales” (skany poniżej). 

Obramowanie zajmują powielane nasturcje – również popularny motyw secesyjny. 








polecam również: 





cyklamen, kokoryczka i nasturcja jako florystyczne motywy secesyjne, za: "La Plante et ses Applications Ornementales" (za: Archive.org) 


polecam również mój cykl: 




*****

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały) 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem. 

licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach 
CC BY-NC-ND

autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz