Translate

23 maja 2019

Królu złoty! czyli AUgust z Drezna

Na swoim dworze więził alchemika Böttgera, któremu zamiast transmutować złoto udało się odkryć... porcelanę. Rzekomo dysponował niezwykłą siłą, ale... paradował w perukach i makijażu, jak zresztą na jego epokę przystało. August II Mocny był królem Polski (zmarł w Warszawie, serce zostawił na Wawelu) i elektorem Saksonii (urodził się w Dreźnie). Upamiętnia go złoty posąg, Goldener Reiter, przy Neustädter Markt w stolicy Saksonii.



Friedrich August  urodził się w maju 1670 roku. Imię otrzymał po rzymskim imperatorze (jako król Polski - 1697–1706 i 1709–1733 -  używał drugiego imienia - August II Mocny). Imię - zaczerpnięte od Oktawiana Augusta (także nazwa VIII miesiąca w kalendarium łacińskim) - znaczy tyle co: boski, majestatyczny. Tak też wygląda August II przedstawiony na drezdeńskim pomniku z 1736 roku (odlany i złocony w latach 1732-1734, odsłonięty  26 listopada 1736). 

Jest to pozłacany posąg ukazujący władcę na koniu, dumnego króla ucharakteryzowanego na antycznego wodza. Koń rasy lipicańskiej jest w pozycji zwanej kurbetta

Idea pomników konnych również wywodzi się z antyku i zarezerwowana była dla przywódców oraz bohaterów. Król jest zwrócony w kierunku wschodnim, "jedzie" więc do Polski, swojego królestwa.
August II uczynił z Drezna Florencję nad Łabą.
 
Złoty jeździec jest jednym z symboli Drezna. Na cokole znajduje się łaciński napis „Frid (ericus) Augustus I dux saxoniae s(acri) r(omani) i(mperii) princeps elektor archimareschalcus idemque rex poloniae Augustus II”.

Co ciekawe Au, czyli dwie pierwsze litery imienia króla, to symbol złota w układzie okresowym pierwiastków.

mapa/lokalizacja: 
https://maps.app.goo.gl/M9hFxb1SiaKrdQtC9



Goldener Reiter w Dreźnie 



>> Wow! to mój zestaw ciekawostek, w których pokrótce opisuję niezwykłe zabytki czy widoki, jakie udało mi się uchwycić podczas moich wypraw. To rzeczy małe i duże. Często o niecodziennym kontekście lub niezwykłej historii. Zapraszam

Polecam również moje galerie z Drezna: 




*****
niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 
 
****

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 
CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.

****

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz